«Ψυχροί» εκτελεστές οι Μπρούινς

Έστω και στα πέναλτι, οι Μπόστον Μπρούινς επιβλήθηκαν εκτός έδρας των Φλόριντα Πάνθερς έπειτα από το 2-2 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Ο Patrice Bergeron πέτυχε τα δύο γκολ των παγκόσμιων πρωταθλητών στο 60λεπτο, ενώ ο David Krejci σημείωσε το καταλυτικό γκολ στα πέναλτι. Ακόμα, ο Tuukka Rask σταμάτησε 38 σουτ των «πανθήρων».

Από την άλλη, ο Jason Garrison ισοφάρισε σε 1-1 και ο Shawn Matthias σε 2-2, ενώ ο Scott Clemmensen κατέγραψε 33 «στοπ». Εντούτοις νικήθηκε από τον Bergeron στο 2-1, όταν η ομάδα του είχε μείνει με δύο παίκτες λιγότερους στον πάγο.

Τελικά οι Πάνθερς απέσπασαν έναν βαθμό και συμπλήρωσαν 51, για να παραμείνουν στην κορυφή της Southeast και στην τρίτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του NHL. Στην δεύτερη βρίσκονται οι Μπρούινς με 59 βαθμούς.