Σε ρυθμούς… Πάρκερ

20:05 1/9/2011 - Πηγή: OnSports
Η Γαλλία δε βρήκε καμία αντίσταση κόντρα στο Ισραήλ, επικράτησε με 85-68 και ζευγάρωσε τις νίκες της στο Ευρωμπάσκετ.Το δύο στα δύο έκανε η Γαλλία στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας έπειτα από την εύκολη νίκη της επί του Ισραήλ με 85-68. Εντυπωσιακός ο Τόνι Πάρκερ, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους
και μοίρασε 8 ασίστΟι «τρικολόρ»  άρχισαν πολύ δυνατά το παιχνίδι κόντρα στο Ισραήλ. Προηγήθηκαν νωρίς με επτά πόντους, 19-12, για να κλείσουν το δεκάλεπτο σε διψήφιο αριθμό πόντων, 24-14.Οι ισραηλινοί αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 9-0 μείωσαν στον ένα πόντο 30-29. Το τρίποντο του Μπλου στο 19΄ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του Ισραήλ με 35-34. Στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο Τόνι Πάρκερ, απάντησε επίσης με τρίποντο, για να δώσει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του με 37-35. Ο σταρ των Σαν Αντόνιο Σπερς έπαιζε εξαιρετικά το pick n roll με τον Ζελαμπάλ με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στους επτά πόντους (42-35), με τη λήξη του ημιχρόνου.Στο δεύτερο ημίχρονο η παρέα του Τόνι Πάρκερ έδειξε ότι είναι ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης. Με επιμέρους σκορ 10-0 ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους, 52-35, «σκοτώνοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι. Οι ισραηλινοί δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των «τρικολορών», με αποτέλεσμα το 85-68 να έρθει φυσιολογικά. Άξιος συμπαραστάτης του Πάρκερ, ο Νίκολας Μπατούμ με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.Τα δεκάλεπτα: 14-24, 35-42, 48-64, 85-68ΙΣΡΑΗΛ: Οχαγιόν, Νισίμ 2, Μπλου 14 (2), Πνίνι 3 (1), Μεκέλ 9, Μπουρστέιν 3 (1), Ελιάχου 15, Χαλπερίν 15 (1), Καντίρ 4, Γκριν 3, Κόκια. ΓΑΛΛΙΑ: Νοά 9, Μπατούμ 15 (2), Σεραφίν 5, Αλμπισί, Καουντί 3, Πάρκερ 21 (2), Τραορέ 8, Πιετρούς, Ντε Κολό 3 (1), Ντιαό 6,  Τσικαμπούντ 2, Ζελαμπάλ 13 (3).