«Σκληρή» ήττα για τους Τζετς

Οι Ότουα Σένατορς επικράτησαν με 6-4 στην έδρα των Ουίνιπεγκ Τζετς και έκαναν σημαντικό βήμα αναφορικά με την πρόκρισή τους στα play off.

Παράλληλα, οι Τζετς έκαναν σημαντικό βήμα... μακριά από αυτά. Άλλωστε απέχουν πλέον έξι βαθμούς από την προνομιούχα οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας του NHL. Εν ολίγοις, η εντός έδρας ήττα κόντρα στους Σένατορς «πόνεσε» βαθμολογικά.

Μάλιστα, ο Evander Kane ισοφάρισε σε 4-4, 2:57 πριν την λήξη, αλλά ο Daniel Alfredsson

πέτυχε το νικητήριο γκολ 24 δευτερόλεπτα αργότερα. Αυτό ήταν το δεύτερο του στην τρίτη περίοδο, καθώς είχε διαμορφώσει και το 4-3.

Ακολούθησε ο Milan Michalek σε ανυπεράσπιστη εστία. Οι Chris Neil, Kaspars Daugavins και Kyle Turris σημείωσαν τα υπόλοιπα γκολ των «σενς», ενώ ο Erik Karlsson μοίρασε τρεις ασίστ. Από την άλλη, ο Antti Miettinen «έγραψε» δύο γκολ, ενώ ο Kyle Wellwood ισοφάρισε σε 2-2 στο δεύτερο 20λεπτο.

Πλέον, οι «πρωτευουσιάνοι» έχουν 88 βαθμούς και σταθεροποιήθηκαν στην έβδομη θέση της Ανατολής. Στους 78 έμειναν οι εκπρόσωποι του Ουίνιπεγκ με έξι ακόμα αγώνες στο πρόγραμμά τους.