Σκόραρε ο Νεϊμάρ για Βραζιλία

Η Βραζιλία επικράτησε με 1-0 της Κόστα Ρίκα σε φιλικό αγώνα με μοναδικό σκόρερ τον Νεϊμάρ.

Ο 19χρονος στράικερ, αφού «έκλεισε» στην Ρεάλ σύμφωνα με ισπανική ιστοσελίδα, πέτυχε το όγδοο του γκολ στο 14ο παιχνίδι με την φανέλα της «σελεσάο». Στο 60ό λεπτό, ο χαρισματικός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε καταπληκτική ενέργεια του Ντάνι Άλβες και άνοιξε το σκορ. Συμμετοχή στην φάση είχε ο Ροναλντίνιο, ο οποίος πρόσφερε την ασίστ στον παραπάνω δεξιό μπακ της Βραζιλίας.

Στο 72ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τους Φρεντ και Νεϊμάρ να μην μπορούν να στείλουν τα μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Πάντως, οι Κοσταρικανοί είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο και γενικά είναι αδικημένοι από το τελικό αποτέλεσμα, κάτι που καταδεικνύει την μέτρια εμφάνιση των διοργανωτών του Μουντιάλ του 2014.