Σουηδική... ανόρθωση για Τζετς

05:46 8/1/2012 - Πηγή: OnSports

Με γκολ του Johnny Oduya στην παράταση οι Ουίνιπεγκ Τζετς επιβλήθηκαν των Μπάφαλο Σέιμπερς με 2-1.

Ο 30άχρονος Σουηδός εξαπέλυσε wrist shot πάνω από τον αριστερό ώμο του Jhonas Enroth στο 53ο δευτερόλεπτο της παράτασης και έκρινε τον αγώνα. Όλα αυτά αφού ακυρώθηκε γκολ του Ville Leino των γηπεδούχων 1:45 πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας, κάτι που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των Σέιμπερς.

Τα δύο γκολ του 60λεπτου σημειώθηκαν στην δεύτερη περίοδο και αμφότερα ήταν σε power play. Από την μία o Tyler Myers έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και στην συνέχεια o Blake Wheeler ισοφάρισε σε 1-1.

Έτσι, οι Τζετς βρέθηκαν στους 45 βαθμούς και οι Σέιμπερς στους 41. Οι δύο ομάδες της ανατολικής περιφέρειας του NHL μάχονται για μία θέση στην προνομιούχα οκτάδα.