Στα πέναλτι οι «καρχαρίες»

Οι Σαν Χοσέ Σαρκς επικράτησαν των Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς στα πέναλτι έπειτα από το ισόπαλο 3-3 στην κανονική διάρκεια.

Μάλιστα, οι «διάβολοι» προηγήθηκαν με 2-0, αλλά στο τέλος υπέκυψαν. Στην πρώτη περίοδο, ο Patrick Elias άνοιξε το σκορ, ενώ ο Zach Parise σκόραρε με πέναλτι στο 36ο δευτερόλεπτο της δεύτερης. Οι Joe Thornton και Ryane Clowe, ωστόσο, ισοφάρισαν σε 2-2 πριν το τέλος του εικοσάλεπτου.

Ο David Clarkson έδωσε πάλι το προβάδισμα στους Ντέβιλς 6:42 πριν το τέλος, αλλά μόλις 33 δευτερόλεπτα πριν την λήξη ο Joe Pavelski

διαμόρφωσε το 3-3.

Ακολούθησε μία «άσφαιρη» πεντάλεπτη παράταση και στα πέναλτι οι «καρχαρίες» πήραν τον επιπλέον βαθμό με 2-1, αν και πρώτος σκόραρε ο Ilya Kovalchuk της ομάδας του Νιου Τζέρζεϊ. Πρόσωπο του ματς ήταν ο Clowe, αφού αυτός σημείωσε το νικητήριο τέρμα στην τελική διαδικασία καθορισμού νικητή.

Με αυτό το γκολ, οι «καρχαρίες» βρέθηκαν στους τέσσερις βαθμούς. Στους επτά ανέβηκαν οι Ντέβιλς.