Στην παράταση οι Κογιότες

Χωρίς τους τραυματισμένους Martin Hanzal και Lauri Korpikoski, οι Φίνιξ Κογιότες κέρδισαν με 3-2 τους Σικάγο Μπλάκχοκς στην παράταση και βρέθηκαν μία νίκη μακριά από την πρόκριση.

«Χρυσός» σκόρερ ήταν ο Mikkel Boedker, ο οποίος βρήκε δίχτυα για δεύτερο συναπτό παιχνίδι. Το τέρμα του στο 2:15 του έξτρα χρόνου προσφέρει ευκαιρία πρόκρισης στους «λύκους», καθώς πέρα από το 3-1 στη σειρά, το πέμπτο ματς διεξάγεται στην Αριζόνα τα ξημερώματα της Κυριακής (22/04).

Ο Boedker προσπέρασε τον Nick Leddy και κέρδισε τον Corey

Crawford για το «χρυσό» γκολ. Στο τρίτο 20λεππτο, οι Shane Doan και Taylor Pratt είχαν σκοράρει με 44 δευτερόλεπτα διαφορά και διαμόρφωσαν το 2-0, αλλά οι Brendan Morrison και Michael Frolik των «μαυραετών» έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Τριάντα αποκρούσεις έκανε ο Mike Smith στο «United Center» και πήρε τη νίκη. Αντίθετα ο Crawford πρόσθεσε μία ήττα στη συγκομιδή του με 16 αποκρούσεις.