Στο 93' πήρε... ισοπαλία η Πόρτο

Ο πρώην στράικερ της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ, Εντίνιο, έβαλε «φωτιά» στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, αλλά ο Χουλκ κράτησε την Πόρτο στην κορυφή με πέναλτι στο 93ό λεπτό.

Οι «δράκοι» έμειναν πίσω στο σκορ με γκολ του Εντίνιο στο 38ο λεπτό, αλλά μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να ανατρέψουν το 1-0 της Ακαντέμικα. Εντούτοις η άμυνα

των φιλοξενούμενων στάθηκε στο... ύψος της.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Πάπε Χαμπίμπ Σόου δέχθηκε δεύτερη κίτρινη και παραχώρησε πέναλτι. Η εσχάτη των ποινών μετατράπηκε σε γκολ από τον Χουλκ και η Πόρτο έμεινε στην πρώτη θέση της κατάταξης.

Έναν βαθμό πιο πίσω βρίσκεται η Μπράγκα, η οποία κέρδισε νωρίτερα με 2-1 την Ουνιάο Λεϊρία. Οι Φερέιρα Ντάγκλας και Λίμα διαμόρφωσαν το 2-0, πριν μειώσει ο Μπρούνο Μοράες στο 62ο λεπτό. Έτσι η Μπράγκα συνέχισε το νικηφόρο σερί της και ανήλθε στους 52 βαθμούς, έναντι των 53 των πρωτοπόρων, οκτώ αγωνιστικές πριν το τέλος.

Στους 52 μπορεί να φτάσει επίσης η Μπενφίκα, αρκεί να κερδίσει εκτός έδρας την Κυριακή (11/03) την Πάσος Φερέιρα.

Δείτε τη βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.