Στον... θρόνο της ξανά η Άντερλεχτ!

20:13 6/5/2012 - Πηγή: OnSports

Επιστροφή στον θρόνο του βελγικού ποδοσφαίρου για την Άντερλεχτ, η οποία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια, έπειτα από δύο ανεπιτυχείς σεζόν.

Τα σκήπτρα του βελγικού ποδοσφαίρου ανέκτησε και πάλι, έπειτα από την σεζόν 2009-2010, η Άντερλεχτ, καθώς δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε των φετινών play off αναδείχθηκε ξανά πρωταθλήτρια!

Η ομάδα των Βρυξελλών απέσπασε «χρυσή» ισοπαλία (1-1) – εντός έδρας μάλιστα – στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του ντέρμπι με την Κλαμπ Μπριζ, χάρη σε τέρμα του Ουίλιαμ Ζιλέ πανηγυρίζοντας τον τίτλο!

Η Άντερλεχτ του Άριελ Γιάκομπς, η οποία χρειαζόταν απλώς ένα βαθμό για να κατακτήσει το πρωτάθλημα, βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Μαξίμ Λεστέν στο 72’, κατάφερε ωστόσο, να ισοφαρίσει ελάχιστες… στιγμές πριν το φινάλε! Και αμέσως μετά ξεκίνησε το… πανηγύρι του τίτλου στο «Κονστάν Βάντεν Στοκ»