Στους... ώμους του Briere οι Φλάιερς

00:21 8/1/2012 - Πηγή: OnSports

Τρεις φορές σκόραρε ο Danny Briere στο 3-2 των Φιλαδέλφεια Φλάιερς σε βάρος των Ότουα Σένατορς, το οποίο κρίθηκε στην παράταση.

Ο 34χρονος Καναδός επιθετικός έφθασε τα 13 φετινά γκολ και απέδειξε γιατί θεωρείται ακόμα παίκτης παγκόσμιας κλάσης. Πλέον, οι Φλάιερς βρέθηκαν στους 52 βαθμούς και παραμένουν στην τέταρτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του NHL με δύο νίκες εντός 24 ωρών.

Το πρώτο γκολ του Briere σημειώθηκε με ατομική προσπάθεια στην πρώτη περίοδο, ενώ ισοφάρισε με το δεύτερο του σε 2-2, 11:48 πριν το τέλος. Ακολούθησε το γκολ στην παράταση, το οποίο έκρινε το παιχνίδι.

Από την άλλη, οι «πρωτευουσιάνοι»ισοφάρισαν σε 1-1 με το 20ό τέρμα του Milan Michalek και πήραν το προβάδισμα με τον Bobby Butler στο 6:43 της τρίτης περιόδου. Εντούτοις πήραν απλά τον βαθμό της παρηγοριάς και ανέβηκαν στους 48 συνολικά σαν πέμπτη ομάδα της Ανατολής.