Τέταρτο σερί για τους Άβαλανς

Έφτασαν πάλι στην όγδοη θέση, έστω με ισοβαθμία, οι Κολοράντο Άβαλανς κερδίζοντας τους Άναχαϊμ Ντακς με 4-1.

Δύο επιλογές ντραφτ των «αβς» το 2009 αποτέλεσαν τους «μοχλούς» της τέταρτης διαδοχικής νίκης της ομάδας του Ντένβερ. Συγκεκριμένα, οι 21χρονοι Ryan O' Reilly και Matt Duchene σημείωσαν τα 2-1 και 3-1, αντίστοιχα, στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου.

Νωρίτερα, ο Jonas Hiller, ο οποίος ξεκίνησε για 22ο συναπτό παιχνίδι στην εστία των Ντακς, νικήθηκε

από τον Cody McLeod. Αν και οι «πάπιες» ισοφάρισαν στην δεύτερη περίοδο με τον Bobby Ryan, «λύγισαν» στην τρίτη. Άλλωστε πέρα από τα δύο παραπάνω γκολ, ο Jay McClement ακολούθησε με το 3-1, 5:14 πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Η φορμαρισμένη ομάδα του Άναχαϊμ αγωνίστηκε για τρίτη φορά σε πέντε βράδια, οπότε η κόπωση έκανε την εμφάνισή της στο τρίτο 20λεπτο. Μοιραία έμεινε στους 64 βαθμούς, επέτρεψε στους Άβαλανς να προωθηθούν στους 70 και να ισοβαθμήσουν με τους Ντάλας Σταρς στην όγδοη θέση της δυτικής περιφέρειας του NHL.