Θρίαμβος στην Κολομβία

Το Μεξικό ξεπέρασε το μειονέκτημα της έδρας και απέκλεισε την οικοδέσποινα του παγκοσμίου πρωταθλήματος για παίκτες κάτω των είκοσι ετών, Κολομβία, κερδίζοντας την με 3-1.Μπορεί ο Έντσον Ριβέρα να εισήλθε σαν αλλαγή στην αναμέτρηση στο 36ο λεπτό, αλλά αναδείχθηκε σε πρόσωπο της αναμέτρησης. Η «καυτή» ατμόσφαιρα δεν τον εμπόδισε να σκοράρει στο 69ο λεπτό και στο 88ο λεπτό. Αυτά τα γκολ, άλλωστε, διαμόρφωσαν το 3-1 και «έσπασαν» το ισόπαλο 1-1.Πάντως, οι Μεξικανοί προηγήθηκαν με 1-0 στο 38ο λεπτό, με αμφισβητούμενο πέναλτι.
Μάλιστα, αυτό σημειώθηκε κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, αφού οι παίκτες της Κολομβίας ήταν ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο. Το συγκεκριμένο γκολ του Έρικ Παντίλα ισοφαρίστηκε στο 60ό λεπτό από τον Ντουβάν Μπανγκουέρα, αλλά όπως προαναφέρθηκε, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις εννέα λεπτά.Έπειτα από αυτές τις εξελίξεις, το Μεξικό θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Βραζιλία ή την Ισπανία. Ο προημιτελικός μεταξύ αυτών των ομάδων θα διεξαχθεί αύριο (15/08) τα ξημερώματα.Μεξικό: Ροντρίγκεζ, Ακόστα (71΄Αρενόντο), Αραούχο, Ιμπάνεζ, Ρέγες, Χουάρεζ, Τρεβίνιο, Παντίλα (87’ Πινιόν), Ντάβιλα, Ιζαγουάιρ (36’ Ριβέρα).Κολομβία: Μπονίγια, Οσπίνα, Αρίας, Φράνκο, Ασπρίγια, Ορτέγκα (75΄Εστράντα), Καμπέζας (72’ Καστίγιο), Χοσέ, Φρούτο, Μπανγκουέρα (84’ Βαλένσια).