Τους «έσωσε» ο Perry στο Άναχαϊμ

08:12 9/2/2012 - Πηγή: OnSports

Στο τελευταίο τους εντός έδρας ματς, πριν από οκτώ μακριά από το Άναχαϊμ, οι Ντακς επικράτησαν με 3-2 των Καρολάινα Χαρικέινς στην παράταση.

Ο Corey Perry αναδείχθηκε «χρυσός» σκόρερ της αναμέτρησης πετυχαίνοντας γκολ στο 2:14 του έξτρα 5λεπτου. Νωρίτερα οι «πάπιες» είχαν ισοφαρίσει με γκολ του Nick Bonino στην δεύτερη περίοδο σε 1-1 και με άλλο του Saku Koivu στο τρίτο σε 2-2.

Οι

«τυφώνες» προηγήθηκαν, από την πλευρά τους, με 1-0 και 2-1, αλλά αρκέστηκαν στον βαθμό της παρηγοριάς. Παρά τα τέρματα του Tuomo Ruutu και του Eric Staal, οι Χαρικέινς έφτασαν μόλις στους 50 βαθμούς και παραμένουν στην τελευταία θέση της ανατολικής περιφέρειας του NHL.

Πριν από την μεγαλύτερή τους φετινή «περιοδεία», οι Ντακς συμπλήρωσαν επίσης πενήντα βαθμούς και απέχουν οκτώ από προνομιούχα οκτάδα της Δύσης. Προφανώς τα αποτελέσματα τους στα επόμενα τους παιχνίδια μακριά από το Άναχαϊμ θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό την συνέχιση ή μη της σεζόν τους στα φετινά play off.