ΤΕΛΙΚΟΣ EUROPA LEAGUE

ΜΠΕΝΦΙΚΑ-ΤΣΕΛΣΙ: 1-2

ΓΗΠΕΔΟ: Άμστερνταμ Αρίνα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπιορν Κάιπερς (Ολλανδία)

Η Τσέλσι του Ράφα Μπενίτεθ κατέκτησε το Europa League επικρατώντας 2-1 της Μπενφίκα μετά από ένα παιχνίδι του οποίου του δεύτερο μέρος ήταν συγκλονιστικό. Οι "μπλε" ήταν πιο εύστοχοι

απέναντι στους "Αετούς" που συνολικά παρουσίασαν καλύτερη εικόνα. Τελικά όμως ένα γκολ στις καθυστερήσεις έδωσε μπλε χρώμα στην κούπα και γέμισε με δάκρυα τα μάτια των οπαδών της Μπενφίκα που μέσα σε λίγες μέρες είδαν να χάνονται δύο κούπες τις οποίες είχαν αγκαλιάσει.

Μέτριο το πρώτο μέρος με την Μπενφίκα να ξεκινά καλά και να απειλεί στο 2' με κεφαλιά του Καρντόσο και με σουτ του Γκαϊτάν δέκα λεπτά μετά. Στο 14' μετά από φάση διαρκείας οι Πορτογάλοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Ο Γκαϊτάν προσπάθησε, στο 33', να κάνει κάτι εξεζητημένο σουτάροντας με το εξωτερικό φάλτσο από καλή θέση και η μπάλα έφυγε άουτ. Η Τσέλσι είχε την καλύτερη της ευκαιρία στο 38' όταν ο Λάμπαρντ έκανε το σουτ και ο Αρτούρ έδιωξε πολύ δύσκολα σε κόρνερ.

Άλλη ιστορία το δεύτερο μέρος με το ματς να παίρνει φωτιά. Η Μπενφίκα σκόραρε στο 51' με κεφαλιά του Καρντόνο με τον επόπτη όμως να έχει σηκώσει τη σημαία. Ο Παραγουανός ήταν ελάχιστα πιο μπροστά. Επτά λεπτά μετά ο Σάλβιο έκανε από πλάγια την κεφαλιά με τον Τσεχ να μπλοκάρει. Στη συνέχεια της φάσης με δύο μπαλιές η μπάλα έφτασε στον Τόρες που με εντυπωσιακή ενέργεια απέφυγε Λουιζάο και Αρτούρ και πλάσαρε σε κεν ή εστία κάνοντας τον 1-0 για την Τσέλσι. Οι Πορτογάλοι απάντησαν άμεσα καθώς στο 66' κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Αθπιλικουέτα. Ο Καρντόσο το εκτέλεσε και ισοφάρισε. Ο Παραγουανός είχε καλό σουτ στο 81' με τον Τσεχ να αποκρούσει ενώ στο επόμενο λεπτό βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά το σουτ του ήταν τραγικό. Η Τσέλσι είχε δοκάρι στο 88' μετά από τρομερό σουτ του Λάμπαρντ και όλα έδειχναν ότι το ματς θα πήγαινε στην παράταση. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως ο Ιβάνοβιτς με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και η Τσέλσι αγκάλιασε το τρόπαιο. Με τη σέντρα όμως ο Ιβάνοβιτς έκανε απίστευτη γκέλα όμως ο Καρντόσο δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Τσεχ και έτσι το Κύπελλο πήγε στο Λονδίνο.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ζόρζε Ζεσούς): Αρτούρ, Μελγκαρέχο (66'Τζον), Γκαράι, Λουιζάο, Αντρέ Αλμέιδα, Μάτιτς, Γκαϊτάν (78'Ζαρντέλ), Πέρες, Σάλβιο, Ροδρίγκο (66'Λίμα), Καρντόσο

ΤΣΕΛΣΙ (Ράφα Μπενίτεθ): Τσεχ, Κόουλ, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Νταβίντ Λουίζ, Λάμπαρντ, Ραμίρες, Μάτα, Οσκάρ, Τόρες