23:36 1/10/2013 - Πηγή: AEK365

CHAMPIONS LEAGUE- 6ος ΟΜΙΛΟΣ- 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΡΣΕΝΑΛ - ΝΑΠΟΛΙ: 2-0
Γήπεδο: Emirates Stadium

Την εκπληκτική της πορεία φέτος εντός κι εκτός συνόρων συνέχισε η Άρσεναλ, που νίκησε εύκολα τη Νάπολι με 2-0 και βρίσκεται μόνη πρώτη στον όμιλο.

Η Άρσεναλ μπήκε πολύ δυνατά στ ματς και άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Ράμσεϊ έβγαλε όμορφα για τον Οζίλ, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Ρέινα κι έκανε το 1-0. Στο 18' και στο 22'

οι Ινσίνιε και Μπρίτος αστόχησαν από καλές θέσεις, ενώ στο 25' ο Αλμπιόλ έκοψε σωτήρια τον Ράμσεϊ. Στο 27ο λεπτό το σουτ του Καγιεχόν πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 35' μετά από γύρισμα του Μέστο, ο Ινσίνιε απέτυχε να σκοράρει από κοντά.

Στο 48' ο Ροσίτσκι δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει, ενώ στο 52' και στο 60' ο Ινσίνιε αστόχησε από ιδανικές θέσεις. Στο 71' ο Σέζνι είπε όχι σε σουτ του Μέρτενς, ενώ στο 75' ο Ρέινα νίκησε τον Κοσιελνί σε ανεπανάληπτο τετ α τετ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Σανιά, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Ροσίτσκι (63' Γουίλσιρ), Ράμσεϊ (88' Μονρεάλ), Αρτέτα, Φλαμινί, Οζίλ, Ζιρού.

ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Μέστο, Αλμπιόλ (82' Φερνάντες), Μπρίτος, Ζουνίγκα, Ινλέρ, Μπεχράμι, Καγιεχόν (77' Ζαπάτα), Ινσίνιε, Χάμσικ, Πάντεφ (61' Μέρτενς)