23:53 5/12/2012 - Πηγή: AEK365

Champions League 7ος ΟΜΙΛΟΣ- 6η αγωνιστική

ΣΕΛΤΙΚ-ΣΠΑΡΤΑΚ ΜΟΣΧΑΣ: 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: Σέλτικ Παρκ

Στην επόμενη φάση του θεσμού πέρασε η Σέλτικ μετά και τη νίκη της με 2-1 επί της Σπαρτάκ και σε συνδυασμό ότι η Μπενφίκα δεν κατάφερε να κερδίσει στο Καμπ Νου. Η Σέλτικ πίεσε από τα πρώτα λεπτά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 21' όταν ο Ζουάν προσπάθησε να κόψει την κάθετη του Σαμαρά

με την μπάλα να στρώνεται στο Χούπερ που από κοντά έκανε το 1-0. Ενώ το γκολ είχε ανεβάσει ακόμα περισσότερο τους Σκοτσέζους στο 39' ο Άρι πάγωσε το γήπεδο όταν με εξαιρετικό πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω από τον Φόρστερ και έκανε το 1-1. Στην επανάληψη η Σέλτικ πίεσε και τελικά κατάφερε να σκοράρει στο 81' όταν κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Κόμονς. Επτά λεπτά μετά η Σπαρτάκ έμεινε με δέκα όταν ο Κάλστρομ είδε δεύτερη κίτρινη.

ΣΕΛΤΙΚ: Φόρστερ, Ιζαγουίρε, Αμπρόουζ, Γουίλσον, Λούστιγκ (71'Μάθιους), Μουλγκριού, Μπράουν (85'Λέντλεϊ),, Κάγιαλ, Κόμονς, Σαμαράς, Χούπερ

ΣΠΑΡΤΑΚ: Πεσιάκοφ, Ινσαουράλδε, Σούτσι, Κ.Κομπάροφ, Ράφαελ Καριόκα, Ντ.Κομπάροφ, Κάλστρομ, Ντζιούμπα, Χουράδο, Άρι (61'ΜακΓκίντι), Εμενίκε