00:02 7/2/2012 - Πηγή: AEK365

LA LIGA- 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΡΑΝΑΔΑ-ΜΑΛΑΓΑ: 2-1
Γήπεδο: Νουέβο Λος Κάρμενες
Τεράστιας σημασίας νίκη με 2-1μ κόντρα στη Μάλαγα πέτυχε η Γρανάδα και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού.
Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Καθόρλα βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 11' ο Ροντόν έκανε το σουτ, με την μπάλα να απομακρύνεται από τον Σέζαρ.
Ο γκολκίπερ της Γρανάδα καθάρισε ακόμη δύο καλά σουτ των Καθόρλα και Ντεμικέλις στο 21' και στο 35' αντίστοιχα.
Η Γρανάδα ωστόσο κατάφερε στο 56ο λεπτό να ανοίξει το σκορ, καθώς ο Μικέλ Ρίκο συνδυάστηκε όμορφα με τον Ιγκαλό και ο δεύτερος πλάσαρε ιδανικά τον Καμπαγιέρο.
Η Μάλαγα κατάφερε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει στο 67ο λεπτό και να φέρει τα ματς στα ίσια με τον Ροντόν, αλλά η Γρανάδα πήρε τη χρυσή νίκη με ένα γκολ του Ινίγκο Λόπεθ στο 84ο λεπτό.
Μάλιστα στο 83ο λεπτό η Μάλαγα έμεινε και με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντεμικέλις.
ΓΡΑΝΑΔΑ: Σέζαρ, Νιόμ, Λόπες, Γκόμες, Σικέιρα, Ρίκο, Γιεμπντά, Μάρτινς (85' Ούτσε), Χάρα, Μπενίτεθ (72' Ενρίκε), Ιγκαλό (86' Φ.Ρίκο).
ΜΑΛΑΓΑ: Καμπαγιέρο, Μονρεάλ, Ουέλινγκτον, Ντεμικέλις, Γκάμες, Μαρέσκα (70' Ρέσιο), Τουλαλάν, Φερνάντες (80' Χουάνμι), Καθόρλα, Μπουονανότε (61' Ντούντα), Ροντόν.