23:56 18/1/2013 - Πηγή: AEK365

ΙΣΠΑΝΙΑ ΛΑ ΛΙΓΚΑ - 18η αγωνιστική

ΕΣΠΑΝΙΟΛ-ΜΑΓΙΟΡΚΑ: 3-2

ΓΗΠΕΔΟ: Κορνεγιά ελ Πρατ

Μετά από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι η Εσπανιόλ πήρε τη νίκη απέναντι στη Μαγιόρκα με 3-2. Ο Σιμάο άνοιξε το σκορ στο 16' με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ όμως στο 35' το λάθος του Μορένο έδωσε το δικαίωμα στον Ντος Σάντος να ισοφαρίσει. Μόλις επτά λεπτά μετά η Μαγιόρκα έκανε

την ανατροπή με τον Μάρκεθ να γράφει το 1-2. Η Εσπανιόλ είχε δοκάρι στο 57' με τον Μορένο και στο 67' κέρδισε πέναλτι. Ο Βερδού σημάδεψε σωστά και ισοφάρισε. Τέσσερα λεπτά μετά ο Βίκτορ έχασε απίστευτη ευκαιρία για τη Μαγιόρκα. Στο 81' οι νησιώτες έμειναν με δέκα καθώς αποβλήθηκε ο Λούνα και μόλις δύο λεπτά μετά ο Μπαένα ολοκλήρωσε την ανατροπή των Καταλανών κάνοντας το 3-2.

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Κασίγια, Χάβι Λόπεθ, Κολότο, Μορένο, Καπντεβίλα, Φορλίν, Μπαένα, Ρουί Φόντε (46'Λόνγκο), Βερδού (85'Κριστιάν Αλόνσο), Σιμάο, Σέρχιο Γκαρθία (90'Τεχέρα).

ΜΑΓΙΟΡΚΑ: Αουάτ (62' Μίνιο), Κέβιν (72'Χέμεντ), Χερομέλ, Νούνες, Λούνα, Πίνα, Χάβι Μάρκεθ (79'Μαρτί), Ν'Σούε, Ντος Σάντος, Περέιρα, Βίκτορ.