Άνετο απόγευμα για τη Βασίλισσα!

17:57 16/2/2013 - Πηγή: AEK365

Ξέσπασε η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ απέναντι στην Χαλκίδα. Η Ένωση δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 76-56 της Χαλκίδας στο κλειστό γήπεδο της Ζωφριάς και να επιστρέψει στις νίκες, για την 17η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β Εθνικής.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, αφού ήθελε να ξεχάσει τις εμφανίσεις και το αποτέλεσμα με τον Κρόνο. Έτσι κατάφερε να έχει τον έλεγχο και να χτίσει

μια διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας στο πρώτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα των 6 πόντων (16-10). Στην πορεία, η Ένωση δεν επαναπαύτηκε και με ακόμα καλύτερες επιθετικές ενέργειες και εξίσου καλή άμυνα ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια και πάλι με το προβάδισμα (33-29).
Και στο δεύτερο ημίχρονο παρέμεινε η ίδια εικόνα κι έτσι οι «κιτρινόμαυροι» με άνεση διατήρησαν το υπέρ του σκορ, χωρίς να αφήσουν σε κανένα σημείου του παιχνιδιού τη Χαλκίδα να πάρει πρωτοβουλίες. Έτσι το τελικό 76-56 δεν προκάλεσε κάποια έκπληξη.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 33-19, 54-40, 76-56