Αντρίκια νίκη ΠΑΟ στην... ολυμπιακή Χάλα Πιονίρ

23:58 1/11/2013 - Πηγή: AEK365

Αν και βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους στο ημίχρονο και με 14 στα τέλη της 3ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός έκανε τη μεγάλη ανατροπή και με ηγέτη το Νίκο Παππά (24 πόντους) επικράτησε στην παράταση με 90-86 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι (74-74 καν. αγ.) και πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στην Ευρωλίγκα. Κατάμεστο το γήπεδο από 8.500 φίλους του Αστέρα οι οποίοι την περισσότερη ώρα φώναξαν συνθήματα του Ολυμπιακού

και όχι της ομάδας του.

Ο ΠΑΟ με κακή αμυντική λειτουργία στο πρώτο εικοσάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 48-33. Εντελώς διαφορετική εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Με ηγέτη το Νίκο Παππά και άμυνα για...σεμινάριο οι «πράσινοι» έκαναν σερί 12-0 και μείωσαν σε 48-45, με τον Ερυθρό Αστέρα να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι στην περίοδο αυτή μετά από 5 λεπτά (50-45). Η στιγμιαία χαλάρωση των παικτών του Πεδουλάκη έδωσε την ευκαιρία στους Σέρβους να ξεφύγουν και πάλι με 10 πόντους (56-46). Δύο εύστοχες βολές του Μαυροκεφαλίδη κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό και παρά την ευκαιρία που είχε ο Κάρι για να μειώσει κι άλλο, το σκορ της 3ης περιόδου δεν άλλαξε (56-48).

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε δυνατά στην τελευταίο περίοδο και ξέφυγε με 14 πόντους (62-48). Ο Παππάς με πέντε πόντους μείωσε σε 62-53 περίπου 7 λεπτά πριν το τέλος κι από κει και πέρα το ματς έγινε θρίλερ. Περίπου 2.5 λεπτά πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός έφερε τη διαφορά στο -4 (67-63), στη συνέχεια με τρίποντο του Διαμαντίδη στο -1 (67-66) και αμέσως μετά με νέα καλή άμυνα και «γκολ-φάουλ» του Παππά πέρασε μπροστά με 69-67. Η διαφορά, αυτή την φορά υπέρ των πρασίνων, έφτασε και στο +4 με βολές του Διαμαντίδη, ο οποίος στα κρίσιμα τελευταία λεπτά ευστόχησε στη μία από τις δύο ελεύθερες βολές, με αποτέλεσμα οι Σέρβοι με τρίποντο του Σιλμπ να στείλουν το ματς στην παράταση (74-74).
Εκεί μέτρησε περισσότερο η εμπειρία της ελληνικής ομάδας. Οι παίκτες του Πεδουλάκη ήταν ψύχραιμοι και με καθοριστικό καλάθι του Ματσιούλις 14''' πριν τη λήξη έφτασαν στη μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 26-22, 48-33, 56-48, 74-74, 86-90 (πρτ.)

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μπλάζιτς 14, Σιμόνοβιτς 7, Μαριάνοβιτς 4, Ραντένοβιτς 10, Κάτιτς 12, Νέλσον 1, Τζένκινς 17, Σιλμπ 19.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 9, Κάρι, Μπατίστ 13, Φώτσης, Ούκιτς, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12, Γκιστ 2, Παππάς 24, Ματσιούλις 16.

Διαιτητές: Τολγκά Σαχίν (Ιταλία), Αντόνιο Κοντέ (Ισπανία) και Καρμέλο Πατέρνικο (Ιταλία).