18:51 15/1/2012 - Πηγή: AEK365

LA LIGA- 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΣΑΣΟΥΝΑ- ΡΑΣΙΝΓΚ ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ: 0-2
Γήπεδο: Ρέινο Ντε Ναβάρα
Τεράστιο διπλό πέτυχε η Ρασίνγκ Σαντντέρ με 2-0 μέσα στην έδρα της Οσασούνα. Αυτή ήταν η πρώτη φορά φέτος που αλώθηκε το «Ρέινο ντε Ναβάρα» στο πρωτάθλημα.
Η πρώτη καλή ευκαιρία δημιουργήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό και ανήκε στην Σανταντέρ, καθώς ο Φερνάντες είπε όχι στην προσπάθεια του Ακόστα.
Στο 12' ο Λαμά έκανε το σουτ, αλλά ο Τόνιο έδιωξε σε κόρνερ, ενώ το σουτ του Μουνίτις στο 30' πέρασε λίγο άουτ.
Τελικά η Σανταντέρ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 37ο λεπτό με το εστοχο πέναλτι

του Στουάνι. Το πέναλτι κέρδισε ο Μουνίτις από τον Νταμιά.
Η Οσασούνα έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση στο 58ο λεπτό, καθώς μετά από κόρνερ του Νεκουνάμ, ο Φλάνιο έκανε λάθος και η μπάλα χτύπησε πάνω στη γραμμή.
Παρόλα αυτά η Σανταντέρ κέρδισε κι άλλο πέναλτι στο 70ο λεπτό και ο Στουάνι έκανε το 2-0, καθαρίζοντας στην ουσία το ματς.
ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Φερνάντες, Νταμιά, Σέρχιο (73' Γκαρσία), Φλάνιο, Σατρουστεγούι, Νεκουνάμ, Ανουνσιάτα (46' Σεχούδο), Τιμόρ, Νίνο (65' Λέκιτς), Λάμά, Μπαλντέ.
ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ: Τόνιο, Τορεχόν, Σίσμα, Μπερνάρδο, Γκονζάλες, Ντιόπ (89' Χάιρο), Κόλσα (76' Τζιόλης), Αντριάν, Μουνίτις, Ακόστα, Στουάνι (90+2' Κριστιάν).