17:31 15/1/2012 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ- ΚΠΡ: 1-0
Γήπεδο: Σεντ Τζέιμς Παρκ
Τη 2η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Νιούκαστλ, η οποία επικράτησε δύσκολα με 1-0 της ΚΠΡ. Το μοναδικό γκο λτου αγώνα πέτυχε ο Λίον Μπεστ.
Η ΚΠΡ ήταν πολύ καλύτερη στα πρώτα λεπτά και μόλις στο 6' ο Μπουζάκι επιχείρησε το μακρινό

σουτ και ο Κρουλ έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.
Στο 16' ο Καμπάιγ έχασε την μπάλα από τον Ράιτ Φίλιπς, ο οποίος έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει στην πάνω μεριά του οριζόντιου δοκαριού.
Η Νιούκαστλ έχασε στο 25' και τον Καμπάιγ και η ΚΠΡ είχε ακόμη ένα καλό σουτ στο 31' με τον Μπουζάκι.
Παρότι η ΚΠΡ έχανε τις ευκαιρίες, οι «καρακάξες» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 37'. Ο Αμεόμπι και ο Τέιλορ συνδυάστηκαν όμορφα και η μπάλα έφτασε τελικά στον Μπεστ μέσα στην περιοχή. Ο Μπεστ πέρασε τον Γιανγκ και πλάσαρε τον αβοήθητο Κένι.
Η Νιούκαστλ προσπάθησε να κρατήσει το γκολ στην επανάληψη και στο 62ο λεπτό διαμαρτύρεται για πέναλτι σε χέρι του Γιανγκ.
Από εκεί και πέρα, η ΚΠΡ δεν έδειξε πως μπορεί να απειλήσει, ενώ η Νιούκαστλ είχε κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρει.
ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Κρουλ, Ντ.Σίμπσον, Κολοτσίνι, Γουίλιαμσον, Σαντόν, Γκάθρι, Καμπάιγ (25' Μπεν Αρφά), Τέιλορ (81' Γκόσλινγκ), Γκουτιέρες, Μπεστ (77' Περτς), Σο.Αμεόμπι.
ΚΠΡ: Κένι, Γιανγκ, Γκαμπιντόν, Φέρντιναντ, Χιλ, Ντέρι, Μπουζάκι (76' Μακέντα), Μακί, Ράιτ Φίλιπς (65' Σμιθ), Μποθρόιντ, Χέλγκουσον.