Αποκλεισμός σοκ για Σπαρτάκ

21:23 30/10/2012 - Πηγή: AEK365

Ο Ουνάι Έμερι αποφάσισε να παρατάξει ένα... κράμα αναπληρωματικών και βασικών στο Ροστόβ, η Σπαρτάκ δε βρήκε ποτέ ρυθμό και τελικά γνώρισε την ήττα 3-2 στα πέναλτι από την ομώνυμη ομάδα. Οι Μοσχοβίτες, μάλιστα, στάθηκαν αρκετά τυχεροί για να φτάσουν το παιχνίδι μέχρι τη «ρώσικη ρουλέτα», με τον διαιτητή να μη βλέπει καθαρό πέναλτι του Καριόκα. Ο ρυθμός ήταν μέτριος σε όλη τη διάρκεια σε έναν αγώνα που θα ξεχαστεί γρήγορα, με τους Ινσαουράλδε και Χουράδο να αστοχούν στη διαδικασία των πέλαντι. Ο Καλατσιόβ σκόραρε στο τελευταίο πέναλτι, δίνοντας τη νίκη και την πρόκριση στη Ροστόβ,

που θα αντιμετωπίσει μία εκ των Τέρεκ Γκρόζνι και Λοκομοτίβ στα ημιτελικά.

Δύσκολα η Ζενίτ
Η Ζενίτ είχε δύσκολο έργο για τη φάση των «16» απέναντι στη Μορντόβια στο Σαράνσκ, όμως τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη 2-0 και την πρόκριση στα προημιτελικά. Οι παίκτες του Σπαλέτι δεν έκαναν καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, παραλίγο να βρεθούν πίσω στο σκορ, όταν η προσπάθεια του Τζιούμοβιτς κατέληξε στο δοκάρι, βελτιώθηκαν στην επανάληψη και έφτασαν στη νίκη. Ο Σέμακ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 66' μετά από σέντρα του Χουλκ, με τους γηπεδούχους να βγαίνουν στην επίθεση στο τέλος και να δέχονται το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις με εκπληκτική λόμπα του Κρισίτο, που έκανε το τελικό 0-2.