Αποκλείστηκε η Εθνική

23:06 15/1/2012 - Πηγή: AEK365

Μπροστά σε ένα κατάμεστο κλειστό της Μίκρας η Εθνική ανδρών γνώρισε την ήττα με 23-22 από την Βοσνία στο τελευταίο της παιχνίδι για τον 6ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2013. Έτσι σε συνδυασμό με την ήττα της με 31-29 στο πρώτο ματς αποκλείστηκε από τα μπαράζ του καλοκαιριού. Η ελληνική ομάδα είχε πολύ άγχος και ήταν αρκετά άτυχη αφού ο βασικός τερματοφύλακας της Κώστας Τσιλιμπάρης -κορυφαίος του αγώνα στο Γκόραζντε- έπαιξε ελάχιστα, λόγω αμυγδαλίτιδας, ενώ στην διάρκεια του β' ημιχρόνου ο καλύτερος επιθετικός της Αλέξης Αλβανός

υπέστη τράβηγμα και ξαναέπαιξε με δική του ευθύνη για λίγα λεπτά. Αντίθετα ο τερματοφύλακας των Βόσνιων Ενιντ Ταχίροβιτς είχε 19 επεμβάσεις -δηλαδή 50% αποτελεσματικότητα- και έμοιαζε αδιαπέραστος.

Το παιχνίδι

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε τον αγώνα πολύ αγχωμένα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-5 (13:20) με ένα σερί 4-0 των Βόσνιων, που εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη των διεθνών μας. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα με 3 γκολ (4-7) μέχρι το 17:50, παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα βρέθηκε αρκετές φορές με παίκτη παραπάνω, λόγω των δίλεπτων αποβολών των αντιπάλων μας. Σε εκείνο το σημείο ένα μικρό ξέσπασμα της Εθνικής μας με σερί 3-0 έδωσε την ευκαιρία να ισοφαρίσει 7-7 (20:48) και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 8-8. Το πρώτο μέρος χαρακτηρίστηκε από την φτωχή επιθετική συγκομιδή με τον τερματοφύλακα Ταχίροβιτς να παίζει σημαντικό ρόλο σε αυτό, έχοντας 8 αποκρούσεις (1 πέναλτι), δηλαδή 50% αποτελεσματικότητα, ενώ η επίθεση της Εθνική μας στηριζόταν σχεδόν αποκλειστικά στις ενέργειες του Αλέξη Αλβανού που είχε πετύχει τα μισά γκολ της ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική ξεκίνησε το ίδιο άσχημα όσο και στο πρώτο, αφού οι Βόσνιοι ανέκτησαν ξανά διαφορά 3 γκολ (11-14) στο 38', ενώ λίγο αργότερα (43') έφτασαν και στο +5 (12-17) . Η είσοδος του Νίκου Ριγανά βοήθησε την ελληνική ομάδα που μείωσε σε 15-18 (46'), αλλά έχασε αρκετές ευκαιρίες να μειώσει στα 2 γκολ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι και έτσι οι Βόσνιοι με ένα σερί 3-0 «καθάρισαν» ουσιαστικά την πρόκριση φτάνοντας στο 15-21 (52') 8 λεπτά πριν το φινάλε. Στο τέλος του αγώνα η Ελλάδα προσπάθησε να πάρει τουλάχιστον την νίκη, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 22-23.

ΕΛΛΑΔΑ- ΒΟΣΝΙΑ 22-23

Τα δεκάλεπτα: 2-3, 5-7, 8-8 (ημχ.), 12-14, 15-20, 22-23

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Κρανάκης): Τσιλιμπάρης, Δημάκης, Μεγαλοοικονόμου 2, Τζιμούρτος 2, Μαστορογιάννης 2, Ριγανάς 1, Ζαραβίνας 1, Μπαλωμένος 3, Κουλούρης, Τσάτσος 1, Ευαγγελίδης 1, Γεωργιάδης, Χαλκίδης, Αλβανός 6, Παπαδόπουλος 3, Μάλλιος.

ΒΟΣΝΙΑ (Ντράγκαν Μάρκοβιτς): Γκράχοβατς, Βράζαλιτς 2, Ντόμπορατς, Βέλιτς, Χάρμαντιτς, Πάνιτς 2, Κούκρικα, Στογιάνοβιτς 3, Τορομάνοβιτς 5, Τσέλιτσα 1, Κάρατσιτς 7, Πέρτσε 1, Βράνιες 2, Μαλίνοβιτς, Μίκιτς, Ταχίροβιτς