ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 27η αγωνιστική

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΟΚ: 0-0

ΓΗΠΕΔΟ: Γεώργιος Καραϊσκάκης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Α.Σιδηρόπουλος

Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις το ντέρμπι στο Φάληρο όπου Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έμειναν στο 0-0. Αμφότερες οι ομάδες είχαν

τα καλά τους διαστήματα και δημιούργησαν κάποιες φάσεις χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.

Οι "ερυθρόλευκοι" μπηκαν καλύτερα στο ματς και στο 5' απείλησαν με σουτ του Αμπντούν. Τέσσερα λεπτά μετά ο Ιτάνζ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Βλαχοδήμου. Η πίεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο 19' ο πολύ καλός συνδυασμός κατέληξε στο σουτ του Αμπντούν το οποίο εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Δώνη είχε την πρώτη της ευκαιρία στο 23' όταν ο Καμαρά δοκίμασε το πόδι του και έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ είχε μια καλή φάση και στο 35' ενώ δύο λεπτά μετά ο Ιτάνζ μπλόκαρε την μπάλα μετά την κεφαλιά του Τζιμπούρ. Τελευταία φάση στο ημίχρονο αυτή στο 39' όταν ο Χολέμπας εκτέλεσε το απευθείας το φάουλ, με τον Ιτάνζ να αποκρούει εντυπωσιακά στη γωνία του. Στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Βλαχοδήμο, που έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τζεμπούρ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Μέτριο το δεύτερο μέρος με τον Ολυμπιακό να απειλεί στο 53' με τον Χολέμπας και τον ΠΑΟΚ να απαντά με σουτ του Κάτσε τρία λεπτά μετά. Στο 57' ο Ολίσε είχε μια καλή προσπάθεια όταν ο Ολίσε έστειλε με σουτ την μπάλα με στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μέγερι έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Λόρενς. Στο 65ο λεπτό ένα από τα γνωστά ξεσπάσματα του Δώνη οδήγησε τον διαιτητή να τον αποβάλει με τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να αποχωρεί μετά και τις παραινέσεις του Μίτσελ. Ο Ιτάνζ στο 68' έδιωξε δύσκολα το σουτ του Μασάντο ενώ στο 85' η κεφαλιά του Μήτρογλου δεν βρήκε στόχο όπως και το σουτ του Καμαρά τρία λεπτά μετά. Μετά τη λήξη του ματς η ακούστηκε η καθιερωμένη γιούχα των οπαδών του Ολυμπιακού προς την ομάδα μια και η εικόνα της παραμένει κακή.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Μέγιερι, Παπάζογλου, Χολέμπας, Κοντρέρας, Μανωλάς, Μανιάτης, Φέισα, Μασάντο (70'Φουστέρ), Βλαχοδήμος (60'Φετφατζίδης), Αμπντούν (79'Μήτρογλου), Τζεμπούρ

ΠΑΟΚ (Γ.Δώνης): Ιτάνζ, Αποστολόπουλος, Λίνο, Κατσουράνης, Σίλντενφελντ, Ολίσε (77'Βούκιτς), Κάτσε, Λόρενς, Καμαρά (94'Ρομπέρ), Σαλπιγγίδης (73'Φωτάκης), Αθανασιάδης