20:32 5/5/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1 35η αγωνιστική

Νανσί-Λιόν 0-3
(48', 89' Γκομίς, 80' Γκουρκίφ)

Στο "Μαρσέλ Πικό", η Λιόν τα βρήκε δύσκολα για ένα ημίχρονο κόντρα στην Νανσί και χρειάστηκε να περάσει στο παιχνίδι ο Γκομίς, στην θέση του τραυματία, Λισάντρο Λόπες για να ξεκαθαρίσει την κατάσταση.
Ο Γκομίς, τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης με δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της Λιόν. Στην συνέχεια και οι δυο ομάδες έχασαν ευκαιρίες και δέκα λεπτά πριν

το τέλος, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκουρκίφ έκανε το 2-0 για την Λιόν η οποία "σφράγισε" την νίκη της ένα λεπτό πριν το τέλος με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Γκομίς.
Με την νίκη της αυτή, η Λιόν παρέμεινε στην 3η θέση ενώ αντίθετα η Νανσί βρίσκεται πλέον ένα βήμα πριν το υποβιβασμό στην δεύτερη κατηγορία.

Η 35η αγωνιστική ολοκληρώνεται στις 22:00 με το παιχνίδι Παρί Σεν Ζερμέν-Βαλενσιέν.