Μπλακ άουτ για τα κορίτσια

18:50 1/4/2013 - Πηγή: AEK365

Ολικό μπλακ άουτ για τα κορίτσια στη Νέα Φιλαδέλφεια. Συγκεκριμένα, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό στον πρώτο τελικό του Πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών, αλλά δεν χάθηκε τίποτα, αφού συνεχίζουν να θέλουν μια νίκη για την κατάκτηση του τίτλου.

Το ματς

Δεν πραγματοποίησε καλό ξεκίνημα

η ΑΕΚ στο πρώτο σετ. Τα κορίτσια μπήκαν μουδιασμένα και έδειξαν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα σε υποδοχή και σερβίς, με αποτέλεσμα αυτό να το εκμεταλλευτεί ο Ολυμπιακός και να πάρει μια διαφορά 4 πόντων. Στη συνέχεια, η Ένωση με βελτιωμένη εικόνα επέστρεψε και έφτασε να ισοφαρίσει (11-11), όμως τα λάθη επέστρεψαν και έδωσαν την δυνατότητα στις φιλοξενούμενες να πάρουν το πρώτο σετ (25-20).
Στη συνέχεια, τα κορίτσια μπήκαν με φόρα και έδειξαν θετική εικόνα, που θα τους έδινε την ελπίδα για ισοφάριση. Έτσι, έχτισαν μια διαφορά 5 πόντων (15-20), που στη συνέχεια ροκανίστηκε από τις «ερυθρόλευκες», που για ακόμα μια φορά εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ΑΕK και έφτασε στο 2-0 σετ.
Η πορεία δεν ήταν ίδια, όμως, αφού η ΑΕΚ μπήκε με φόρα και πείσμα και παρουσίασε μια άλλη εικόνα. Έτσι, το σετ είχε «κιτρινόμαυρο χρώμα, με την ομάδα του Απόστολου Οικονόμου να δείχνει πως όλα μπορούν να αλλάξουν.
Το τέταρτο σετ διέψευσε τις προσδοκίες παικτριών, τεχνικού τιμ και οπαδών,. αφού τίποτα δεν πήγαινε καλά. Λάθη στην άμυνα και στην επίθεση και ο τραυματισμός της Σίας Τοτσίδου έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό με 3-1 σετ.

Τα σετ: 20-25, 23-25, 25-21, 16-25.

ΑΕΚ (Οικονόμου): Τοτσίδου 9 (7/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 21% άριστες), Κις 18 (18/42 επ.), Τζανακάκη 4 (3/10 επ., 1 άσο), Μποροβίντσεκ 12 (9/18 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μέντεζ 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ, 46% υπ. - 42 άριστες), Παπαφωτίου 2, Ρόγκα -λ (58% υπ. - 38% άριστες) / Παπαγεωργίου 1, Γκούζου 2 (2 μπλοκ), Τσοχατζή

Ολυμπιακός (Σωτήρχος): Κωνσταντίνου 15 (14/30 επ., 1 άσο, 47% υπ. - 27% άριστες), Κοσμά 12 (10/18 επ., 1 άσοι, 1 μπλοκ, 29% υπ. - 06% άριστες), Τρατς 13 (8/14 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γιακουμή 11 (6/12, 2 άσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 άσοι), Τένεβα 21 (17/34 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 42% υπ. - 25% άριστες), Κονόμι -λ (47% υπ. - 33% άριστες) / Λούκοβιτς, Τέζα.