Μπλακ άουτ και στη Σαντορίνη

19:39 13/4/2013 - Πηγή: AEK365

Δεν κατάφερε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ να σηκώσει στον ουρανό της Σαντορίνης το Κύπελλο. Συγκεκριμένα, η Ένωση γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης και αν και το προσπάθησε δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη, που θα της έδινε τον πρώτο τίτλο στην ιστορία της στο Κύπελλο Ελλάδα.

Το ματς

Αρκετά καλό το ξεκίνημα της ΑΕΚ στον μεγάλο τελικό με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Τα κορίτσια έδειξαν αρκετά θετικά στοιχεία σε σερβίς και υποδοχή, με αποτέλεσμα να προηγούνται σταθερά (15-20), παρά την πίεση του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» προσπάθησαν προς το τέλος να πιέσουν, αλλά τα κορίτσια ήταν αποφασισμένα να φτάσουν στο 1-0. Έτσι κι έγινε, λίγο αργότερα, με την εξέλιξη του δευτέρου σετ να είναι εντελώς διαφορετική. Συγκεκριμένα, η Ένωση μπήκε νωθρά και σε συνδυασμό με την άνοδο του Ολυμπιακού έμεινε πίσω στο σκορ. Αν και στη συνέχεια το πάλεψε έχασε το σετ στις λεπτομέρειες. Ενώ, παρόμοια εικόνα επικράτησε και μέχρι το τέλος του ματς, με την ομάδα του Απόστολου Οικονόμου να γνωρίζει την ήττα και να χάνει τον τίτλο.

Τα σετ: 20-25,25-16, 25-22,25-22.

Ολυμπιακός (Σωτήρχος): Κωνσταντίνου 17 (11/23 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 36% υπ. - 24% άριστες), Κοσμά 14 (7/28 επ., 7 άσοι, 47% υπ. - 20% άριστες), Τρατς 10 (6/13 επ., 4 μπλοκ), Γιακουμή 9 (4/17, 1 άσο, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 9 (3/6 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Τένεβα 14 (10/31 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες), Κονόμι -λ (80% υπ. - 60% άριστες) / Λούκοβιτς 4 (4/9 επ.), Τέζα.
ΑΕΚ (Οικονόμου): Παπαγεωργίου 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ, 30% υπ. - 10% άριστες), Κις 25 (22/56 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τζανακάκη 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Μποροβίντσεκ 11 (10/17 επ., 1 μπλοκ), Μέντεζ 9 (7/29 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. - 27% άριστες), Παπαφωτίου 2, Ρόγκα -λ (40% υπ. - 25% άριστες) / Γκούζου 1, Τσοχατζή 1.