ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-SKODA ΞΑΝΘΗ: 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: Θεόδωρος Κολοκοτρώνης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ. Δασκαλόπουλος

Τραγική εμφάνιση για τον Αστέρα που γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Ξάνθη. Οι

φιλοξενούμενοι με το τρίποντο αυτό έκαναν ένα σημαντικό βήμα για να μπουν στα πλέι οφ.

Το πρώτο μέρος ήταν ένα μονόλογος της Ξάνθης με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν πολύ κακή εικόνα. Οι Αρκίτες απείλησαν στο 6' με σουτ του Μαρίνα και έχασαν τεράστια ευκαιρία εννέα λεπτά με τον ίδιο παίκτη. Στο 19' όμως η πίεση της Ξάνθης απέδωσε καρπούς όταν ο Φλίσκας με εντυπωσιακή ενέργεια και πλασέ έκανε το 0-1. Ο Ράγιος στο 30' είχε ένα σουτ που δεν βρήκε στόχο και άλλα ένα λίγο πριν λήξει το ημίχρονο το οποίο έδιωξε ο Λοντίγκιν. Ανεβασμένος ο Αστέρας στην επανάληψη χωρίς όμως να βγάζει φάσεις. Στο 68' ο Περάνε απείλησε με κεφαλιά και από εκεί και πέρα το χάος. Επόμενη φάση πάλι μια κεφαλιά του Περόνε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ. (Σ. Τσιώλης): Μπαντής, Τσαμπούρης, Μπαρτονίνι, Σανκαρέ, Κοντοές, Φραγκουλάκης (46'Ναβάρο), Ουσέρο, Ράγιος, Ντε Μπλάσις, Αλβάρες (46'Περόνε), Λέντσε (66'Καλαντζής).

ΞΑΝΘΗ (Μ. Ουζουνίδης): Λοντίγκιν, Κομεσίδης, Γούτας, Βάλλας, Παΐτο, Φλίσκας, Ντιέ (61'Πρίτας), Μαρίν (86'Μάνταλος), Μαρσελίνιο (75'Πλατέλλας), Ντάνι, Σολτάνι.