ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 28η αγωνιστική

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ-ΟΦΗ: 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Κομοτηνής

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζαχαριάδης

Ο Πανθρακικός έμεινε ζωντανός στο παιχνίδι της παραμονής επικρατώντας 3-1 του ΟΦΗ και πλέον θα τα δώσει όλα για όλα την επόμενη αγωνιστική στο ΟΑΚΑ απέναντι

στην ΑΕΚ. Σε πολύ δύσκολη θέση παραμένει η ομάδα της Κρήτης.

Το ματς ήταν μοιρασμένο στο πρώτο τέταρτο με τους γηπεδούχους να σκοράρουν στο 16' όταν Μουνάφο έκανε από τα δεξιά την σέντρα, ο Γουναρίδης βγήκε να διώξει, όμως έκανε λάθος εκτίμηση, η μπάλα έφτασε στον Λουσέρο ο οποίος προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο ΟΦΗ απάντησε άμεσα καθώς στο 23' ο Ιωαννίδης με σουτ νίκησε τον Κουτσόπουλο και έγραψε το 1-1. Μόλις τρία λεπτά μετά ο Μπαϊκαρά με κεφαλιά έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα της Θράκης. Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο ο Βαϊρουά βγήκε μόνος του απέναντι στον Γουναρίδη αλλά δεν κατάφερε να τον πλασάρει.

Κακό το ματς στο δεύτερο μέρος με τον ΟΦΗ να μένει με δέκα στο 68' όταν ο Μακρής είχε δεύτερη κίτρινη. Ο Πανθρακικός είχε καλή ευκαιρία στο 77' όταν ο Παπαδόπουλος έκανε το σουτ και ο Γουναρίδης έδιωξε εντυπωσιακά. Τέσσερα λεπτά μετά ο διαιτητής είδε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κουρδάκη στον Παπαδόπουλο. Ο έμπειρος επιθετικός το εκτέλεσε και έγραψε το 3-1. Ο ΟΦΗ τελείωσε το ματς με εννέα καθώς στο 91' αποβλήθηκε και ο Σόουζα.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Π. Δερμιτζάκης): Κουτσόπουλος, Βαϊρουά (76'Μακρυδημήτρης), Καστελάν, Λουσέρο, Σερφά, Μουνάφο, Μπαϊκαρά, Χρήστου (85'Ντιόγκο), Σαρακατσάνος, Σκλιοπίδης (65'Μίνγκας), Παπαδόπουλος

ΟΦΗ (Γ. Πετράκης): Γουναρίδης, Βερόν, Μονιάκης (75'Ροβίθης), Κουρδάκης, Λαμπρόπουλος, Ιωαννίδης, Περογαμβράκης (86'Κανούλας), Νύκταρης (56'Ζορμπάς), Σόουζα, Μπούρμπος, Μακρής