Εύκολα ο Ολυμπιακός

21:35 31/10/2011 - Πηγή: AEK365

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας στο κλειστό του Ρέντη με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ

ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, έχοντας σταθερά το προβάδισμα από την αρχή (ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μόνο από το 7-6 έως το 9-8). Ο Δικέφαλος χωρίς να έχει πίεση από το σερβίς έπαιρνε με ευκολία τους πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός έβρισε λύσεις μόνο από τον Χιμένες με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει 11-14 κι ο ΠΑΟΚ να διατηρεί το +3 μέχρι το 19-22. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 20-22 με τον Χιμένες, για να ακολουθήσουν τρία ερυθρόλευκα μπλοκ που έφεραν το σκορ στο 23-22.

Οι παίκτες του Καλμαζίδη έφτασαν πρώτοι σε σετ μπολ με επίθεση του Ανδρεάδη και στην επόμενη φάση, η κακή συνεννόηση των παικτών του ΠΑΟΚ στο ντουμπλάζ διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Οι ερυθρόλευκοι στο β' σετ είχαν διαφορετική εικόνα από την αρχή και με πόντους από το μπλοκ κατάφεραν να μετατρέψουν το 5-5 σε 10-5 (!). Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να τα έχει χαμένα και η διαφορά έφτασε στο 18-11, όμως τα σερβίς του Τόλη Αρμενάκη έδωσαν προσωρινά νέο ενδιαφέρον με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 18-14 αρχικά και 20-17 (μπλοκ Γκιρτζίκη σε Πετρέα). Δύο συνεχόμενα λάθη του Γεωργιάδη (φιλέ σε μπλοκ, υπέρβαση σε προσπάθεια για πάσα) έδωσαν και πάλι αέρα πέντε πόντων στους γηπεδούχους (22-17) που έφτασαν εύκολα στο 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο γ' σετ, δημιουργώντας προβλήματα στην ερυθρόλευκη υποδοχή, για να μετατρέψουν το 3-4 σε 3-7, αλλά το τάιμ άουτ του Γιάννη Καλμαζίδη αφύπνισε την ομάδα του, που απάντησε με σερί 4-0 (δύο μπλοκ ο Πετρέας σε εξαιρετικά σερβίς του Κανέλλο) ισοφαρίζοντας σε 7-7. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 13-13 με τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα, αλλά στην επόμενη περιστροφή που βρέθηκε πάλι ο Κανέλλος στο σερβίς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με 15-13 και δεν έχασε ποτέ ξανά το προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ έμεινε στο ματς μέχρι το 21-19, αλλά ένα νέο ερυθρόλευκο σερί έκανε το σκορ 24-19 κι όλα είχαν κριθεί.

Τα σετ: 25-23, 25-18, 25-20

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 17 (16/30 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 4 (3 μπλοκ), Νοβότνι 12 (9/23 επ., 3 άσοι, 60% υπ. - 20% άριστες), Ανδρεάδης 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Πίντο 11 (7/15 επ., 4 μπλοκ, 48% υπ. - 24% άριστες), Κουζούνης -λ (55% υπ. - 36% άριστες) / Κοκκινάκης, Κανέλλος, Λιβαθηνός
ΠΑΟΚ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Ντίνας 1 (1/4 επ.), Πλίκας 3, Μπορόβνιακ 13 (13/29 επ., 79% υπ. - 50% άριστες), Παπαδημητρίου 4 (4/11 επ., 86% υπ. - 57% άριστες), Αρμενάκης 11 (10/35 επ., 1 άσο), Αγγελής -λ 44% - 37% άριστες) / Γεωργιάδης, Παπαϊακώβου 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Ωρολογάς