18:57 27/10/2012 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA 9η αγωνιστική

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ-ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ 1-4
"ESPRIT ARENA"
Μετά από δυο μήνες η Βόλφσμπουργκ επέστρεψε στις νίκες λίγες μέρες μετά την απόλυση του Φέλιξ Μάγκατ επικρατώντας στο Ντίσελντορφ της Φορτούνα με το επιβλητικό 4-1. Στο 50ο λεπτό ο Ντοστ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους και τρία λεπτά αργότερα ο Όλιτς έκανε το 2-0. Στο 64ο λεπτό και πάλι ο Ντοστ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με την Φορτούνα να μειώνει με

την συμπλήρωση 70 λεπτών χάρη στο τέρμα του Λανγκενέκε. Ωστόσο οι ελπίδες των γηπεδούχων για κάτι καλύτερο εξανεμίστηκαν στο 77ο λεπτό με την αποβολή του Φινκ με τον Ντιέγκο να ευστοχεί στο πέναλτι και να διαμορφώνει το τελικό 4-1.
Φορτούνα: Γκίφερ, Λέβελς, Γκονζάλες, Λανγκενέγκε, Φαν ντερ Μπεργκ, Μπότζεκ, Φινκ, Κρούσε, Βορονίν, Λάμπερτς, Σαχίν
Βολφσμπουργκ: Μπενάλιο. Φάγκνερ, Νάλντο, Κίαερ, Σέφερ, Ζόσουε, Πόλακ, Χάσεμπε, Όλιτς, Ντοστ, Ντιέγκο.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ-ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 0-2
"MAGE SOLAR STADION"
Με αντίπαλο και τον δυνατό χιονιά, η Μπορούσια Ντόρτμουντ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Φράιμπουργκ επικρατώντας με 2-0 και έμεινε εννιά βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου που έχει αγώνα λιγότερο. Η πρωταθλήτρια Γερμανίας "καθάρισε" στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Σούμποτιτς με κεφαλιά στο 54ο λεπτό έκανε το 1-0 για να έρθει ο Γκέτσε με δεξί σουτ στο 83ο λεπτό να διαμορφώσει το τελικό 2-0.
Φράιμπουργκ: Μπάουμαν, Μούντζα, Γκίντερ, Ντιανέ, Σμιντ, Σούστερ, Μακιάντι, Γκέντε, Καλιγκιούρι, Κρούσε, Γέντρισεκ.
Ντόρτμουντ: Βάιντενφελερ, Σμέλτσερ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Πίστσεκ, Κέλ, Γκουντογκάν, Ρόις, Γκέτσε, Γκροσκρόιτς, Λεβαντόφσκι

ΣΑΛΚΕ-ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ 1-0
"VELTINS ARENA"
Με γκολ του Φαρφάν στο 77ο λεπτό η Σάλκε πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς κόντρα στην Νυρεμβέργη πιστοποιώντας την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται μετά τις νίκες επί Ντόρτμουντ και Άρσεναλ με τον Φαρφάν να σκοράρει για 3η φορά φέτος στο πρωτάθλημα. Εκτός αποστολής έμεινε ο ανέτοιμος Κυριάκος Παπαδόπουλος.
Σαλκε: Ούντερσταλ, Ουτσίντα, Χέβεντες, Ματίπ, Φουχς, Τζόουνς, Νόιστεντερ, Φαρφάν, Χόλτμπι, Αφελάι, Χούντελααρ.
Νυρεμβέργη: Ρακόφσκι, Τσάντλερ, Νίλσον, Κλόσε, Πινόλα, Μπάλιτς, Σίμονς, Φραντς, Κιγιοτάκε, Γκέμπχαρτ, Πέκχαρτ.

ΜΑΪΝΤΣ-ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ 3-0
"COFACE ARENA"
Με τον Άντρε Ζαλάι να πετυχαίνει χατ τρικ και να φτάνει τα επτά γκολ στο πρωτάθλημα η Μάιντς επανήλθε στις επιτυχίες επικρατώντας της Χόφενχαϊμ με 3-0 και ανέβηκε στην 5η θέση. Ο Ζαλάι με ένα γκολ στο πρώτο μέρος (21') και άλλα δυο στο δεύτερο (46', 64') χάρισε την πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.
Μάιντς: Βέτκλο, Πόσπεχ, Σβένσον, Νοβέτσκι, Ντίαζ, Σότο, Μπαουμγκάρτλινγκερ, Μίλερ, Καλιγκιούρι, Ρουκαβίτσια, Ζαλάι.
Χόφενχαϊμ: Βίζε, Μπεκ, Βέστεργκαρντ, Κόμπερ, Τζόνσον, Ουίλιαμς, Ρούντι, Φιρμίνο, Βόλαντ, Ουσέμι, Χοσέλου.

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ-ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ 1-1