Έγραψε Ιστορία ο Καραγκούνης

10:42 13/10/2012 - Πηγή: AEK365

Στο 67ο λεπτό του αγώνα της Ελλάδας με την Βοσνία-Ερζεγοβίνη για τα προκριματικά του Μουντιάλ, ο Γιώργος Καραγκούνης πέρασε στο παιχνίδι γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο στο "Γ. Καραϊσκάκης" καθώς ο διεθνής μεσοεπιθετικός συμπλήρωσε 121 συμμετοχές με την εθνική ομάδα και πλέον είναι ο πρώτος σε συμμετοχές στην ιστορία του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ξεπερνώντας τις 120 του Θοδωρή Ζαγοράκη.
Αξίζει να σημειωθεί πως η πρώτη κλήση του Γιώργου Καραγκούνη ήταν πριν από 13 χρόνια και τρεις μήνες,

όταν ο Βασίλης Δανιήλ τον πήρε στην Εθνική για το ματς με το Ελ Σαλβαδόρ, όπου κι αγωνίστηκε για 90 λεπτά!
Από τότε διεθνής μεσοεπιθετικός της Φούλαμ μετρά 121 συμμετοχές, 8851 λεπτά αγώνα, 9 γκολ, 22 κίτρινες, 2 κόκκινες και 13 ασίστ.
Το πρώτο του γκολ ήρθε το Σεπτέμβρη του 2001 στην ήττα με 5-1 από την Φινλανδία, ενώ κορυφαία στιγμή της καριέρας του η κατάκτηση του Euro 2004.