19:57 19/11/2013 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ- ΜΠΑΡΑΖ ΑΦΡΙΚΗΣ- ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ

ΑΙΓΥΠΤΟΣ- ΓΚΑΝΑ: 2-1 (1-6)
Γήπεδο: 30 June Air Defence Stadium

Η Αίγυπτος το πάλεψε, πήρε τελικά τη νίκη με 2-1, αλλά η ήττα με 6-1 πριν από μερικές ημέρες στην Γκάνα, ήταν καταδικαστική. Τα «μαύρα αστέρια» πήραν την πρόκριση παρά την ήττα και θα βρεθούν σε τελική

φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου για 3η συνεχόμενη φορά.

Η Αίγυπτος μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό. Ο Αμπού Τρικά εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο Ζακί με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Οι «Φαραώ» το πάλεψαν, κυνήγησαν το 2ο γκολ και το πέτυχαν στο 83ο λεπτό, με όμορφο διαγώνιο σουτ του Γκέντο από δεξιά. Η Γκάνα κάπου εκεί αντέδρασε και μείωσε στο 89ο λεπτό με κοντινό πλασέ τουΚέβιν Πρινς Μπόατενγκ.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Εκραμί, Φατί (56' Αμπντ Ραμπό), Ναγκουίμπ, Σαφί, Ραμπιά, Εμάμ, Αμπού Τρικά, Σαλάχ, Καχραμπά (40' Γκέντο), Ζακί (62' Σικαμπάλα)

ΓΚΑΝΑ: Νταουντά, Αφούλ, Οπάρε, Ακαμινκό, Σουμάιλα, Εσιέν, Μουντάρι (73' Μπαντού), Ασαμόα, Γκίαν, Α.Αγιού (58' Βακασό), Βάρις (79' Μπόατενγκ).