Είχε Σαβάνοβιτς η Εφές

22:41 11/1/2013 - Πηγή: AEK365

Mετά κόπων και βασάνων η Εφές κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αλμπα με 71-62 στην Κωνσταντινούπολη.Η Εφές είχε σαφές επιθετικό πρόβλημα καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι Φάρμαρ και Βούγιασιτς δεν βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν, η Αλμπα μπόρεσε να ελέγξει το ρυθμό και το σκορ (16-19 πρώτο δεκάλεπτο).

Μόνο κάποιες σποραδικές προσωπικές εκλάμψεις των δύο αλλά και του Σαβάνοβιτς ξεκόλλησαν τους γηπεδούχους και τους έβαλαν στη θέση του οδηγού (35-30, 52-44), όμως στο τέλος χρειάστηκαν οι ηρωισμοί των Λούκας και Σαβάνοβιτς

για να γλιτώσει το κάρο από την παγίδα της λάσπης. Η Αλμπα μείωσε ακόμα και στους τρεις πόντους (65-62) αλλά μέχρι εκεί.

Tα δεκάλεπτα: 16-19, 35-30, 52-44, 71-62

Εφές: Φάρμαρ 15, Βούγιασιτς 10, Ερντέν 2, Τουνσερί 11, Σιπ 5, Γκονλούμ 5, Σαβάνοβιτς 15, Λούκας 8, Μπάρατς.

Αλμπα: Σαφάρτζικ 4, Τόμπσον 15, Μπίαρς 4, Ντέντοβιτς, Μιράλες 6, Γουντ 10, Φόστερ 11, Ιντμπίχι 10, Μόρλεϊ 2.