20:55 30/10/2011 - Πηγή: AEK365

ΒΕΛΓΙΟ- 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ- ΛΙΡΣ: 4-0
Γήπεδο: Κονστάντ Βάντεν Στοκ
Στην κορυφή της βαθμολογίας παραμένει η Άντερλεχτ που πέτυχε την 6η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα με 4-0 επί της Λιρς.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Άντερλεχτ, καθώς μόλις στο 10ο λεπτό ο Γιοβάνοβιτς εκμεταλλεύτηκε λάθος του Γκρντσάροφ και πλάσαρε τον Καβασίμα. Η αντίπαλος της ΑΕΚ καθάρισε το ματς στο πρώτο μέρος, καθώς πέτυχε ακόμη δύο

γκολ. Ο Ζιλέ έκανε το 2-0 στο 26ο λεπτό, ενώ 10 λεπτά αργότερα ο Κλιέσταν πέτυχε και 3ο γκολ για την Άντερλεχτ.
Η επανάληψη ήταν τυπικού χαρακτήρα, καθώς η Άντερλεχτ δεν απειλήθηκε και τελικά έκανε το 4-0 στο 74ο λεπτό με πέναλτι του Ζιλέ. Στη φάση του πέναλτι αποβλήθηκε και ο Φρανς για τη Λιρς.
ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Βασιλέφσκι, Γιουχάζ, Σαφάρι, Κουγιάτ, Κλιέσταν, Ζιλέ, Μάρετσεκ, Κανεσίν (62' Πράετ), Γιοβάνοβιτς (80' Καμπασέλε), Σουάρες (80' Ντε Σούτερ).
ΛΙΡΣ: Καβασίμα, Ζιλμπέρτο, Γκρντσάροφ (46' Κόβακς), Σαϊντί, Μάριτς, Γκάξα (69' Ντάνιντς), Φρανς, Ντεκοβί (38' Αμπντουλραμάν), Κλάασεν, Βιλς, Χουισέγκεμς.