Έκανε «σεφτέ» ο ΠΑΣ

18:00 18/9/2011 - Πηγή: AEK365
Με 3-1 επικράτησε ο ΠΑΣ Γιάννινα του Αστέρα Τρίπολης για την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Ο «Άγιαξ» της Ηπείρου ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσε να είχε πάρει το πρώτο του τρίποντο ακόμα πιο εύκολα αν ο Λίλα δεν έκανε ένα ανόητο πέναλτι στο 37'. Μπακαγιόκο και Γεωργίου οι σκόρερ για την ομάδα του Στεφάν Ντεμόλ. Προβλημάτισε σε ακόμα έναν αγώνα η ομάδα του Όσκαρ Φερνέντεθ. Το ματς Η υπεροχή
του ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο, απέφερε καρπούς στο 20' όταν ο Μπακαγιόκο άνοιξε το σκορ. Οι Ηπειρώτες, έφτασαν στο 1-0 χωρίς ωστόσο να έχουν την μεγάλη ευκαιρία. Ωστόσο, η εκτελεστική δεινότητα του Ιβοριανού, ήταν αρκετή. Στη συνέχεια του ματς και μετά το γκολ του ΠΑΣ, ο Αστέρας ανέβηκε. Κράτησε την μπάλα, γύρισε έξω από την περιοχή του Κηπουρού και χάρη σε μία ανόητη κίνηση του Λίλα έφθασε στην ισοφάριση. Ο Αλβανός αμυντικός στο 37' υπέπεσε σε ένα ανόητο πέναλτι, με το οποίο ο Τσαμπούρης λίγο αργότερα ισοφάρισε. Στη συνέχεια υπήρξε μία τρίλεπτη καθυστέρηση η οποία έβγαλε εκτός ρυθμού τις δύο ομάδες και τα υπόλοιπα λεπτά του α' μέρους κύλησαν ομαλά. Οι Ηπειρώτες μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι για να φτάσουν σε ακόμα ένα γκολ. Και αφού πρώτα απείλησαν με σουτ των Μπεσέρα και Ντε Βινσέντι, στο 60' έφτασαν στο γκολ. Ο 26χρονος μεσοεπιθετικός του ΠΑΣ, Φώτης Γεωργίου πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ και έβαλε την ομάδα του ξανά μπροστά στο σκορ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά μετά το γκολ του ΠΑΣ. Οι Ηπειρώτες κράτησαν την μπάλα, δεν άφησαν τους Αρκάδες να πατήσουν με αξιώσεις την περιοχή του Κηπουρού και με τον Ζαϊρί στο 84' μετά από αντεπίθεση, έφτασαν και στο 3-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Κηπουρός, Πάντος, Μπουζίντ, Κώτσιος, Λίλα, Τζημόπουλος, Πατσατζόγλου (57' Κυριάκος), Ντε Βινσέντι (79' Ζαϊρί), Γεωργίου (73' Ανδράλας), Μπεσέρα, Μπακαγιόκο ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Χακόμπο, Αργυρόπουλος (46' Ράγιος), Κουρμπέλης, Μπαρτολίνι, Φορμίκα, Λαδάκης, Ουσέρο (70' Εγκόν), Κερ, Τσαμπούρης, Χούλι, Περόνε (56' Ροζέριο) ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ Σιδηρόπουλος (Δωδ/σου) ΒΟΗΘΟΙ Ευθυμιάδης (Πιερίας), Φραγκιαδάκης (Δωδ/σου)