23:02 16/10/2012 - Πηγή: AEK365

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2014- 1ος ΟΜΙΛΟΣ- 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΡΟΑΤΙΑ- ΟΥΑΛΙΑ: 2-0
Γήπεδο: Γκράντσκι
Εύκολη νίκη πέτυχε η Κροατία μέσα στην έδρα της με 2-0 επί της Ουαλλίας κι έφτασε τους 10 βαθμούς
Η Κροατία πίεσε από το πρώτο λεπτό και άνοιξε το σκορ στο 27'. Ο Μπλέικ έκανε γύρισμα στον Πράις, ο Μάντζουκιτς

τον πίεσε κι έκλεψε και μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα.
Η Κροατία ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο μέρος και αν ο Εδουάρδο ήταν πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια το σκορ θα είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.
Η Κροατία διπλασίασε τα τέρματά της στο 57ο λεπτό, καθώς μετά από κόρνερ ο Μάντζουκιτς έπιασε την κεφαλιά, ο Πράις, απέκρουσε και από κοντά ο Εδουάρδο έσπρωξε στα δίχτυα την μπάλα.
ΚΡΟΑΤΙΑ: Πλετίκοσα, Σίμουνιτς, Λόβρεν (46' Σκίλντενφλεντ), Ράκιτιτς, Στρίνιτς, Σρνα, Μόντριτς, Μπαντέλι, Πέρισιτς (85' Βίντα), Εδουάρδο (77΄Κράνιτσαρ), Μάντζουκιτς.
ΟΥΑΛΙΑ: Πράις, Γκούντερ, Ντέιβις, Γουίλιαμς, Μπλέικ, Βον, Άλεν, Λέντλι, Μόρισον (61' Τσερτς), Μπέιλ, Κινγκ (72' Βόουκς).