23:42 19/3/2012 - Πηγή: AEK365

SERIE A' -28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΟΜΑ- ΤΖΕΝΟΑ: 1-0
Γήπεδο: Ολίμπικο
Τη 2η συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Ρόμα, επικρατώντας με 1-0 της Τζένοα κι ελπίζει ακόμη στην Ευρωπαϊκή της έξοδο.
Οι παίκτες της Ρόμα εμφανίστηκαν πριν από το ματς με φανέλες προς τιμή του Ερίκ Αμπιντάλ.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Ρόμα, η οποία άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό.
Ο Οσβάλντο κοντρόλαρε

με το αριστερό και με φοβερό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Φρέι.
Στο 13ο λεπτό ο Παλάσιο πέρασε τους πάντες, αλλά τελευταία στιγμή τον έκοψε ο Χάιντζε, ενώ στο 17' ο Οσβάλντο προσπάθησε να βρει τον Μπορίνι με ραμπόνα, αλλά έκοψε ο Μορέτι.
Τρία λεπτά αργότερα ο Φρέι απέκρουσε το δυνατό σουτ του Γκρέκο, ενώ στο 22' ο Οσβάλντο αστόχησε από καλή θέση.
Η Ρόμα συνέχισε να πιέζει και στο 28ο λεπτό και πάλι ο Οσβάλντο απείλησε τον Φρέι, όπως και ο Γκρέκο 4 λεπτά αργότερα.
Η Τζένοα είχε ένα πολύ καλό σουτ με τον Μπελούτσι στο 33ο λεπτό, με τον Στεκέλενμπουργκ να μπλοκάρει.
Τρία λεπτά αργότερα ο Φρέι είπε όχι στο σουτ του Ντε Ρόσι, ενώ στο 49' ο Λαμέλα άδειασε τον Μέστο, έκανε και το διαγώνιο σουτ, αλλά πάλι ο Φρέι απομάκρυνε εντυπωσιακά.
Στο 62΄ο Κρκιτς αστόχησε από καλή θέση, ενώ στην επόμενη φάση ο Στεκέλενμπουργκ είπε όχι στον Βελόσο, ενώ στο 71' το σουτ του Παλάσιο σταμάτησε στο δοκάρι της Ρόμα.
Στο 79ο λεπτό ο Φρέι έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μαρκίνιο και από εκεί και πέρα η Ρόμα κράτησε τη νίκη εύκολα.
ΡΟΜΑ: Στεκέλενμπουργκ, Ταντέι, Κιάερ, Χάιντζε, Χοσέ Άνχελ, Ντε Ρόσι, Γκάγκο (87' Σιμπλίσιο), Γκρέκο (74' Μαρκίνιο), Μπορίνι, Οσβάλντο, Λαμέλα (59' Κρκιτς).
ΤΖΕΝΟΑ: Φρέι, Μέστο, Καρβάλιο, Καλάντζε, Μορέτι, Βελόσο, Ρόσι (46' Γιάνκοβιτς), Μπελούτσι (65' Γιορκέρα), Μπιοντίνι, Τζιλαρντίνο, Παλάσιο.