Επεισοδιακή νίκη για ΠΑΟ

20:01 8/4/2012 - Πηγή: AEK365

Η απόλυτη αντίθεση χαρακτήρισε τα δύο πρώτα δεκάλεπτα της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός φάνηκε αναποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση απέναντι στον Πανιώνιο, ο οποίος μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση. Ήταν εύστοχος σε δίποντα και βολές, κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ και κατάφερε να φτάσει να προηγηθεί με 10 πόντους (16-6, 5') και στο ημίχρονο και με 12 (25-13). Οι «πράσινοι» έδειχναν χωρίς διάθεση και βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν σαν να παρακολουθούσε κάποιος διαφορετικό

αγώνα. Οι «πράσινοι» πάτησαν το γκάζι, κυριάρχησαν απόλυτα σε κάθε επίπεδο, μείωσαν τα λάθη τους, πήραν τα ριμπάουντ, συνεργάστηκαν πολύ καλύτερα στην επίθεση και με τους Διαμαντίδη - Περπέρογλου να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες έφτασαν σε ένα επιμέρους 2-22, που τους έδωσε προβάδισμα 8 πόντων (27-35, 13'50'') και 35-46 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου

Το δεύτερο μισό του αγώνα ήταν η συνέχεια αυτού που είχε ήδη διαμορφωθεί ως εκείνη την ώρα. Ο Πανιώνιος προσπαθούσε να πλησιάσει, μείωνε την απόστασή του από τον Παναθηναϊκό, αυτός με τη σειρά του άνοιγε και πάλι το ρυθμό με τη βοήθεια της άμυνας και ανέβαζε και πάλι τη διαφορά διψήφιο αριθμό. Οι «πράσινοι» έφτασαν στο +15 (43-58, 28'), κράτησαν μια απόσταση ασφαλείας από τους «κυανέρυθρους», με επτά συνεχόμενους πόντους από τον Ρομέιν Σάτο έστειλαν τη διαφορά στο +17 (59-76, 36'10'') με τους γηπεδούχους να κάνουν την τελευταία τους προσπάθεια να επιστρέψουν στον αγώνα.

Ο Καβαδάς έγραψε το 74-79 με 34'' να απομένουν, ο Κις ευστοχεί σε ½ γράφοντας το 75-79 και ο Ντίμπλερ με τρίποντο μειώνει στον έναν πόντο (78-79) με 26''5 να απομένουν για την ολοκλήρωση του αγώνα. Διαιτητές και γραμματεία άφησαν το παρκέ στο σημείο αυτό, καθώς έπεσαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, ζητώντας μετά από λίγο να εκκενωθεί το γήπεδο για να συνεχιστεί το παιχνίδι. Με την επιστροφή στον αγώνα ο Γιασικεβίτσιους ευστόχησε σε μία βολή (78-80), ο Μπάρλος με τον Πανιώνιο να κερδίζει το επιθετικό ριμπάουντ από το άστοχο του Ξανθόπουλου έγραψε το 81-80 με 8'' να υπολείπονται, πριν έρθει ο Μάικ Μπατίστ να διαμορφώσει το τελικό 81-82.

Δεκάλεπτα: 25-13, 35-46, 51-61, 81-82

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 10, Κις 11, Αθανασούλας, Στίφενσον 7, Ντίμπλερ 11, Καββαδάς 8, Ιωάννου 5, Σαρικόπουλος 3, Νάντζφεϊ 9, Παραγιός 3, Μπάρλος 14

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 15, Μπατίστ 11, Λόγκαν 4, Σάτο 7, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14, Βουγιούκας 9, Καλάθης Ν. 4, Σμιθ, Καϊμακόγλου 6, Γιασικεβίτσιους 10