23:02 22/3/2012 - Πηγή: AEK365

LA LIGA- 28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΑΣΙΝΓΚ ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ- ΣΕΒΙΛΛΗ: 0-3
Γήπεδο: Σαρδινέρο
Την πρώτη της νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές πέτυχε η Σεβίλλη, νικώντας μέσα στην έδρα της Σανταντέρ με 3-0.
Η Σεβίλλη μπήκε πιο δυνατά στο ματς και είχε δύο επικίνδυνα σουτ με τους Τροχόφσκι κει Μέντελ στο 5 και στο 17'.
Η κεφαλιά του Νεγρέδο στο 19ο λεπτό πέρασε λίγο άουτ, αλλά η πίεση της Σεβίλλης απέφερε καρπούς στο 34ο λεπτό.
Ο Νεγρέδο έκανε το σουτ, ο Μάριο απομάκρυνε και ο

Νάβας πήρε το ριμπάουντ κι έκανε το 1-0.
Δύο λεπτά αργότερα ο Κόλσα έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ, ενώ στο 45' ο Πάλοπ απέκρουσε την κεφαλιά του Στουάνι.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά και στην επανάληψη και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 52ο λεπτό.
Ο Μανού Ντελ Μοράλ βγήκε απέναντι στον Μάριο και τον πλάσαρε κάτω από το σώμα για να κάνει το 2-0.
Στο 71' το σουτ του Ντιόπ πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Πάλοπ είπε όχι στον Μπαμπακάρ.
Η κεφαλιά του Τροχόφσκι στο 77ο λεπτό δε βρήκε στόχο, ενώ στο 81' η Σανταντέρ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντιόπ.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μανού ντελ Μοράλ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

ΣΑΝΤΑΝΤΕΡ: Μάριο, Οσμάρ, Κριστιάν, Τορεχόν, Άλβαρο, Ντιόπ, Κόλσα, Αντριάν (51' Μπαμπακάρ), Μουνίτις (63' Χάιρο), Μπεντιά, Στουάνι (56' Μαρτίνεθ).
ΣΕΒΙΛΛΗ: Πάλοπ, Κόκε, Φάζιο, Εσκουντέ, Ναβάρο, Τροχόφσκι, Μέντελ (66' Ράκιτιτς), Περότι, Ντελ Μοράλ, Νάβας, Νεγρέδο (82' Κανουτέ)

ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ- ΕΣΠΑΝΙΟΛ: 1-0
Γήπεδο: Μπενίτο Βιγιαμαρίν
Χωρίς νίκη για 5ο συνεχόμενο ματς έμεινε η Μπέτις, η οποία κόλλησε στο 1-1 με την Εσπανιόλ.
Πάρα πολύ κακό ματς στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να μην έχουν καμία καλή φάση.
Στην επανάληψη η Μπέτις μπήκε λίγο καλύτερα και είχε δύο επικίνδυνα σουτ με τους Παουλάο και Κάστρο, αλλά ο Κασίγια είπε όχι και στις δύο περιπτώσεις.
Στο 77ο λεπτό η Εσπανιόλ έφτασε μια ανάσα από το γκολ, καθώς το σουτ του Ρομαρίκ σταμάτησε στο δοκάρι της Μπέτις, αλλά στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ.
Ο Περέιρα έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Κάστρο ξέφυγε από τν αντίπαλό του κι έκανε από κοντά το 1-0.
Στο 87ο λεπτό η κεφαλιά του Ντιντάκ πέρασε μόλις άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σεβίγια αστόχησε μέσα από την περιοχή.

Την ισοπαλία στην Εσπανιόλ έδωσε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βάλτερ Παντιάνι μετά από λάθος στην άμυνα της Μπέτις.

ΜΠΕΤΙΣ: Φαμπρίσιο, Ντοράδο, Νάτσο, Παουλάο, Νέλσον, Μπενιάτ (64' Σεβίγια), Ιρινέι, Μοντέρο, Χουάνμα (56' Περέιρα), Κάστρο, Μολίνα (60' Ποθουέλο).
ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Κασίγια, Λόπες, Μορένεο, Ροντρίγκες, Ντιντάκ, Ρομαρίκ, Μπαένα, Κουτίνιο, Φόντε (80' Πανμτιάνι), Αλμπίν (64' Γκόμες), Άλβαρο (71' Ούτσε).