CHAMPIONS LEAGUE - ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΤΣΕΛΣΙ 2-2 (0-1 πρώτο παιχνίδι)

ΓΗΠΕΔΟ: Καμπ Νου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κουνιέτ Τσακίρ

Η Τσελσι πάει Μόναχο! Οι «Μπλε» με ηρωική εμφάνιση πήραν ισοπαλία κόντρα στην Μπατρτσελόνα (2-2), την «πέταξαν» εκτός και πέρασαν στον

τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Πολύ δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα και με τη γνωστη πίεση της και το passing game της έκλεισε απο το πρώτο λεπτό τους «Μπλε» στα καρέ τους! Μόλις στο 3' ήρθε η πρώτη κλασική ευκαιρία για τους Ισπανούς όταν ο Μέσι βρέθηκε μέσα στην περιοχή, αλλά σούταρε με το... κακό του πόδι, το δεξί, άουτ! Στα πρώτα δέκα λεπτά η κατοχή της μπάλας ήταν 70%-30% υπέρ της Μπάρτσα που πίεζε και... έψαχνε το γκολ. Στο 10' οι γηπεδούχοι είχαν νέα αξιόλογη ευκαιρία όταν ο Σεσκ Φάμπρεγκας γύρισε την μπάλα παράλληλα αλλά ο Κόουλ έδιωξε πάνω στη γραμμή. 8 λεπτά αργότερα ο Λιονέλ Μέσι έχασε απίστευτη ευκαιρία σε μια φάση που η μπάλα... χάθηκε. Ο Τσάβι πέρασε στον Φάμπρεγκας, εκείνος βρήκε τον «Λέο» με τακουνάκι αλλά ο σταρ της Μπάρτσα πλάσαρε άσχημα, πάνω στον Τσεχ. Η απάντηση της Τσέλσι, στις ευκαιρίες της Μπαρτσελόνα, ήρθε στο 25'. Οι «Μπλε» προσπαθούσαν να... χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις και αυτό πήγαν να κάνουν όταν ο Ντρογκμπά μπήκε παλικαρίσια απο αριστερά, πέρασε τον Πικέ αλλά πλάσαρε άουτ απο πολύ πλάγια θέση. Η άμυνα της Τσέλσι άντεξε μέχρι το 35'... Η Μπαρτσελόνα άλλαξε υπέροχα την μπάλα, ο Κουένκα γύρισε παράλληλα στον Μπούσκετς και εκείνος με πλασέ απο κοντά, έγραψε το 1-0. Τα πράγματα όμως έγιναν ακόμα χειρότερα στο 37' για τους Άγγλους. Ο Τζον Τέρι χωρίς κανέναν λόγο χτύπησε στην μέση, εκτός φάσης, τον Σάντσες και είδε σωστά την απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 43' ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους «Μπλαουγκράνα». Ο Μέσι βρήκε με κάθετη πάσα τον Ινιέστα και εκείνος με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Τσεχ για το 2-0! Οι... δέκα «Μπλε» όμως δεν είχαν μιλήσει ακόμα! Στο 45+1, ο Λάμπαρντ πέρασε στον Ραμίρες και ο Βραζιλιάνος με λόμπα μείωσε σε 2-1. Με μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Ο Ινιέστα στο 47' σούταρε μέσα απο την περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Φάμπρεγκας απο τον Ντρογκμπά. Ο Μέσι ωστόσο απο τα 11 βήματα σούταρε στο δοκάρι και έχασε τεράστια ευκαιρία για το τρίτο γκολ. Στο 55' οι «Μπλαουγκράνα»... άγγιξαν για ακόμα μια φορά το γκολ, αλλά ο Σάντσες με το κεφάλι έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Έξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κουένκα να απειλήσει, μετά απο πάσα του Ινιέστα, αλλά ο νεαρός Ισπανός πλάσαρε πάνω στον Πετρ Τσεχ. Στο 65' είχε και η Τσέλσι την ευκαιρία της, απο στημένη φάση φυσικά, όταν ο Λάμπαρντ εκτέλεσε το κόρνερ, αλλά ο Ιβάνοβιτς με το κεφάλι δεν βρήκε στόχο. Απο εκεί και πέρα και στο τελευταίο 20λεπτο η Τσέλσι έπαιζε με 9... στόπερ και έναν τερματοφύλακα και προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κρατήσει το 2-1 που της έδινε την πρόκριση. Στο 78' η Μπαρτσελόνα είχε καλή ευκαιρία όταν η μ