Έβαλε τέσσερα και ετοιμάζεται για Τρίπολη η Ραπίντ

20:27 27/7/2013 - Πηγή: AEK365

Στο Χίτελντορφ και μπροστά σε 11.500 φίλους της η Ραπίντ Βιέννης επικράτησε της Βίνερ Νόισταντ με 4-0 για την δεύτερη αγωνιστική του αυστριακού πρωταθλήματος και έδειξε πανέτοιμη ενόψει του πρώτου αγώνα με τον Αστέρα στην Τρίπολη για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.
Η Ραπίντ Βιέννης πέτυχε την πρώτη της νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα χάρη σε δυο τέρματα του Γκουίντο Μπούργκσταλερ στο πρώτο ημίχρονο και άλλα δυο του Τέρενς Μπόιντ στην επανάληψη.

Από το 16ο λεπτό η Ραπίντ αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω λόγω αποβολής του Μιμ της Βίνερ Νόισταντ για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μπόιντ.
Ο Θάνος Πέτσος ξεκίνησε βασικός για την Ραπίντ Βιέννης και αντικαταστάθηκε στο 64ο λεπτό.
Πλέον η αυστριακή ομάδα ρίχνει όλο το βάρος στο παιχνίδι της Πέμπτης με τον Αστέρα Τρίπολης.
Η σύνθεση της Ραπίντ: Νόβοτα, Τρίμελ, Σόνλαϊτνερ, Ντίμπον, Ντένερ (57') Σράμελ), Βίντρα (13' Μπόσκοβιτς), Χόφμαν, Πέτσος (64' Μπέχρεντ), Σάουμπ, Μπόιντ, Μπούργκσταλερ