18:27 25/11/2012 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA- 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ- ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ: 3-0
Γήπεεδο: MAGE SOLAR Stadion

Από τα καλό στο καλύτερο πηγαίνει η Φράιμπουργκ που επικράτησε με 3-0 της Στουτγκάρδης και βλέπει Ευρώπη.

Η Στουτγκάρδη είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα στο 21' με τον Κουζμάνοβιτς να σουτάρει έξω από την περιοχή και την μπάλα να περνά μόλις άουτ, αλλά στο επόμενο λεπτό η Φράιμπουργκ άνοιξε το σκορ. Ο Ρόζενταλ έπιασε συρτό σουτ από τα όρια της περιοχής και ο Ουλράιχ δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Η Στουτγκάρδη προσπάθησε

να πιέσει στην επανάληψη αλλά στο 67', μετά από εκτέλεση φάουλ του Κρούζε, ο Ουλράιχ έκανε τραγική έξοδο και ο Κρμας σε κενή εστία έκανε το 2-0. Τον θρίαμβο των γηπεδούχων ολοκλήρωσε στο 73ο λεπτό ο Κρούζε, ο οποίος πλάσαρε από κοντά τον Ουλράιχ μετά από κεφαλιά πάσα του Μακιαντι.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Μπάουμαν, Σοργκ, Ντιανέ (81' Φλουμ), Κρμας, Μούντζα, Μακιαντί (84' Γκουεντέ), Σούστερ, Σμιντ, Καλιγκιουρί, Κρούζε, Ρόζενταλ (88' Σαντίνι).

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Ουλράιχ, Σακάι, Τάσκι, Ροντρίγκες, Μολινάρο, Κβιστ, Γκέντνερ (82' Χάιναλ), Κουζμάνοβιτς (62' Τραορέ), Χαρνικ (78' Χολζχάουζερ), Οκαζάκι, Ιμπίσεβιτς.