Φινάλε με ρεκόρ

13:27 20/5/2013 - Πηγή: AEK365

Ολοκληρώθηκε σήμερα (19/5) το 24ο μίτινγκ κολύμβησης «Ακρόπολις», που διεξήχθη το τριήμερο (17-19/5) στο Ιλίσιο Κολυμβητήριο.

Στους απογευματινούς τελικούς της τρίτης και τελευταίας ημέρας είχαμε κατάρριψη του πανελληνίου ρεκόρ στην κατηγορία εφήβων στα 100μ. ύπτιο από τον Απόστολο Χρήστου του ΓΣ Περιστερίου.

Ο 17χρονος αθλητής μας κατέκτησε την 1η θέση με επίδοση 00:55.34, καταρρίπτοντας το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων (00:55.93), που ανήκε στον Αλέξανδρο Θεοχαρίδη.

Η επίδοση του μάλιστα αποτελεί

και όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων στο Ντουμπάι (56.77), αλλά και το αντίστοιχο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Πόζναν (57.34), καθώς και (Α' όριο) τους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων του 2014 (57.96).

Την πρόκριση για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών / γυναικών της Βαρκελώνης, άγγιξαν ο Παναγιώτης Σαμιλίδης του ΑΝΟ Αργυρούπολης στα 100μ. πρόσθιο και ο Στέφανος Δημητριάδης του Ολυμπιακού στα 200μ. πεταλούδα. Ο αθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης, τερμάτισε πρώτος σε 01:01.70 με το όριο για τη Βαρκελώνη να είναι στο 01:00.86, διεθνής αθλητής του Ολυμπιακού κατέκτησε την πρώτη θέση με 01:57.71, με το όριο να είναι 01:57.03.

Τρία ρεκόρ "Ακρόπολις"

Στην διάρκεια του τριημέρου στο Ιλίσιο, καταρρίφθηκαν συνολικά τρία (3) ρεκόρ αγώνων. Τα δύο από την Νόρα Δράκου και το άλλο από τον Παναγιώτη Σαμιλίδη. Η Δράκου πέτυχε ρεκόρ "Ακρόπολις" στα 100μ ύπτιο με 1.02.39 (1.02.88 Όρντεστ, Δανία, 2002) και στα 50μ ύπτιο. Στα προκριματικά με 29.34, βελτιώνοντας το προηγούμενο (29.53 η Γερμανίδα Σάντρα Φέλκερ από το 1999 και η ίδια η Νόρα από πέρυσι) και στον τελικό με 28.84.

Το ίδιο συνέβη και με τον Σαμιλίδη στα 200μ πρόσθιο. Στον προκριματικό με 2.13.35 βελτίωσε το προηγούμενο (2.15.45) του Ούγγρου Μπόντορ από το 2005) και στον τελικό με 2.11.57, το δικό του.

Νόρα Δράκου και Παναγιώτης Σαμιλίδης αναδείχθηκαν και οι κορυφαίοι αθλητές των αγώνων, με βάση τη διεθνή βαθμολογία της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας.

Νίκος Κραουνάκης: «Υψηλό το επίπεδο των αθλητών μας»

Ο υπεύθυνος του αναπτυξιακού προγράμματος της κολύμβησης Νίκος Κραουνάκης, βρέθηκε στο Ιλίσιο κολυμβητήριο και παρακολούθησε τις προσπάθειες των παιδιών, σχολιάζοντας μετά το πέρας των αγώνων:

«Το επίπεδο των αθλητών και των αθλητριών μας που συμμετείχαν φέτος στο «Ακρόπολις» ήταν αρκετά υψηλό μπορώ να πω. Είχαμε αρκετά καλές επιδόσεις και χθες, αλλά και σήμερα το απόγευμα στους τελικούς.

Υπάρχει ικανοποίηση για τα όρια των Παναγιώτη Σαμιλίδη και Νόρας Δράκου, για το Παγκόσμιο της Βαρκελώνης, όπως επίσης και για το πανελλήνιο ρεκόρ του Απόστολου Χρήστου σήμερα.

Στεναχώρια μεγάλη υπάρχει για το όριο του Δημήτρη Κουλούρη χθες, το οποίο ακυρώθηκε. Πάντως, θεωρώ πως στους επόμενους αγώνες που θα λάβει μέρος θα το πιάσει.»

Δημήτρης Σαρακατσάνης: «Είμαστε ικανοποιημένοι από το επίπεδο των παιδιών»

Ο γενικός γραμματέας της ΚΟΕ Δημήτρης Σαρακατσάνης, από την πλευρά του, τόνισε:

«Οι αγώνες και το επίπεδο αυτών ήταν αρκετά καλό. Είχαμε χθες επιτεύξεις ορίων και σήμερα ένα πανελλήνιο ρεκόρ, πράγμα που σημαίνει πως τα παιδιά έκαναν πολύ καλές κούρσες.

Υπάρχει ικανοποίηση από το επίπεδο των αθλητών και των αθλητριών μας. Στόχος είναι στις μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις του καλοκαιριού να πάνε ακόμη καλύτερα.»