Φουλ για ημιτελικά Βίκυ-Πέννυ

17:12 27/7/2013 - Πηγή: AEK365

Παίζοντας με... φόρα από τη συμμετοχή τους στο ρωσικό Open της FIVB και ξεπερνώντας την κούραση, Βίκυ Αρβανίτη και Πέννυ Καραγκούνη έκαναν το 2 στα 2, νικώντας δύο εκ των φαβορί για τον τίτλο και βρίσκονται μία νίκη μακριά από την απευθείας πρόκρισή τους στα ημιτελικά των τελικών του Πανελληνίου Σιρκουί Beach Volley 2013 που διεξάγονται στο Allou!

Fun Park.

Στο πρώτο τους ματς «καθάρισαν» την εθνική Κύπρου, Αγγελοπούλου / Κωνσταντίνου με 2-0, με την Καραγκούνη να δίνει τέλος στο πρώτο κρίσιμο σετ (22-20) και στη συνέχεια να κερδίζει τρεις άσους για το 21-10! Νωρίτερα, οι Κις / Μεθενίτη είχαν νικήσει άνετα τις Βλασσερού / Ματιάδη με 2-0 σετ και οι δύο νικήτριες ομάδες έδιναν ραντεβού το μεσημέρι σε έναν πρόωρο τελικό.

Εκεί, η εθνική ομάδα των Βίκυ / Πέννυ πήρε ρεβάνς για τις δύο ήττες και τον αποκλεισμό στο Masters του Σχοινιά και με εξαιρετική εμφάνιση πανηγύρισε με 2-0 (21-14, 21-19). Στο πρώτο σετ το σκορ ξέφυγε με δύο μπλοκ της Πέννυς και έναν άσο της Βίκυς, ενώ στο δεύτερο, οι Κις / Μεθενίτη ξέφυγαν με 7-3 αλλά δεν άντεξαν.

Με άσο της Αρβανίτη το σκορ έγινε 7-7, με δύο επιθέσεις της Πέννυ γράφτηκε το 12-9 και παρότι η Κις με μπλοκ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της (16-15), η εθνική ομάδα «απάντησε» με σερί 3-0 (με απίστευτη άμυνα), με την Καραγκούνη να παίρνει άσο για το 20-18 και την Αρβανίτη με επίθεση να τελειώνει το ματς με 21-19.

Οι Βίκυ Αρβανίτη και Πέννυ Καραγκούνη θα παίξουν το απόγευμα (γύρω στις 7μ.μ.) κόντρα στις Βλασσερού / Ματιάδη για τη νίκη-πρόκριση στην 4άδα, ενώ στις 6μ.μ. θα γίνει «μάχη» μεταξύ Κις / Μεθενίτη και Αγγελοπούλου / Κωνσταντίνου για την δεύτερη και τρίτη θέση του ομίλου που στέλνει στους αυριανούς πρωινούς προημιτελικούς.

Στον άλλο όμιλο, η απογευματινή αναμέτρηση Γκότζη Μ. / Δηλαβέρη Α. vs Τέζα Α. / Χρήστου Ε. αναμένεται να κρίνει την πρωτιά και το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά.

ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΤΑΜΠΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Match No Phase Date Team A Team B Result
1 27.07 Kiss K. / Μεθενίτη Π. vs Βλασσερού Π. / Ματιάδη Β. 2-0 (21-13, 21-17)
2 27.07 Αγγελοπούλου Μ. / Κωνσταντίνου Μ. vs Αρβανίτη Β. / Καραγκούνη Π. 0-2 (20-22, 10-21)
3 27.07 Γκότζη Μ. / Δηλαβέρη Α. vs Κατερίνη Α. / Παρασκάκη Γ. 2-0 (21-19, 21-14)
4 27.07 Τέζα Α. / Χρήστου Ε. vs Κοτέογλου Μ. / Μουντάκη Ν. 2-0 (21-11, 21-19)
5 27.07 Kiss K. / Μεθενίτη Π. vs Αρβανίτη Β. / Καραγκούνη Π. 0-2 (14-21, 19-21)
6 27.07 Αγγελοπούλου Μ. / Κωνσταντίνου Μ. vs Βλασσερού Π. / Ματιάδη Β. 2-0 (21-12, 21-11)
7 27.07 Γκότζη Μ. / Δηλαβέρη Α. vs Κοτέογλου Μ. / Μουντάκη Ν. 2-0 (21-15, 11)
8 27.07 Τέζα Α. / Χρήστου Ε. vs Κατερίνη Α. / Παρασκάκη Γ. 2-1 (21-14, 14-21, 15-11)
9 27.07 Kiss K. / Μεθενίτη Π. vs Αγγελοπούλου Μ. / Κωνσταντίνου Μ.
10 27.07 Αρβανίτη Β. / Καραγκούνη Π. vs Βλασσερού Π. / Ματιάδη Β.