Για αυτό λέγετε Γιουνάιτεντ

18:40 7/8/2011 - Πηγή: AEK365
ΤΣΑΡΙΤΙ ΣΙΛΝΤ ΜΑΝΣΤΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ 2-3 Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νάνι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέκτησε το Τσάριτι Σιλντ κερδίζοντας με 3-2 την Σίτι μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα και παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0. Πιο δυνατά μπήκαν στον αγώνα οι «πολίτες» που πήραν τον έλεγχό του. Αυτή η υπεροχή τους μετουσιώθηκε σε γκολ στο 38', όταν ο Σίλβα εκτέλεσε φάουλ, και ο Λέσκοτ με κεφαλιά, πετάχτηκε ανάμεσα στους αμυντικούς της Γιουνάιτεντ, έκανε το 1-0. Η συνέχεια ανήκε και πάλι στη
Σίτι, καθώς εφτά λεπτά αργότερα ο Τζέκο με δυνατό μακρινό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ «αφυπνίστηκε» και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2. Συγκεκριμένα στο 52' ο Γιάνγκ εκτέλεσε φάουλ και ο Σμόλινγκ σκόραρε με ωραίο πλασέ στην κίνηση, μειώνοντας σε 2-1. Έξι λεπτά αργότερα ο Νάνι με πλασέ ισοφάρισε σε 2-2, κάνοντας έτσι το ματς να... ξεκινήσει από την αρχή. Και ενώ όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα πήγαινε στην παράταση, στο 93' ο Νάνι εκμεταλλεύτηκε την απομάκρυνση του Ρούνεϊ, βγήκε στην αντεπίθεση πέρασε και τον Χαρτ και με πλασέ έδωσε το τρόπαιο στην ομάδα του διαμορφώνοντας το τελικό 3-2. ΣΙΤΙ: Χαρτ, Ρίτσαρντς, Κομπανί, Λέσκοτ, Κολάροφ (74' Κλισί), Ντε Γιόνγκ, Γιάγια Τουρέ, Σίλβα, Μίλνερ (67' Τζόνσον), Μπαλοτέλι (58' Μπάρι), Tζέκο ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Φέρντιναντ (46' Τζόουνς), Βίντιτς (46' Κλέβερλι), Εβρά (72' Ραφαέλ), Νάνι, Κάρικ (46' Έβανς), Άντερσον, Γιάνγκ, Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ (89' Μπερμπάτοφ)