Γκέλα για Λάτσιο

22:00 15/9/2011 - Πηγή: AEK365
EUROPA LEAGUE- 4ος ΟΜΙΛΟΣ- 1η αγωνιστική ΖΥΡΙΧΗ- ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΣΑΒΟΝΑΣ: 0-2 ΓΗΠΕΔΟ: Λέτζιγκρουντ Με το δεξί ξεκίνησε η Σπόρτινγκ τις υποχρεώσεις της στο Europa League, καθώς πέτυχε άνετο διπλό με 2-0 μέσα στη Ζυρίχη. Η Σπόρτινγκ πάγωσε από το «Λέτζιγκραουντ» μόλις στο 4ο λεπτό, καθώς ο Ινσούα, έβαλε την ομάδα του
μπροστά στο σκορ. Ο Σχάαρς εκτέλεσε το φάουλ και ο αμαρκάριστος Ινσούα με κεφαλιά νίκησε τον Λεόνι. Η Ζυρίχη είχε μια καλή φάση σε εκτέλεση φάουλ του Κοχ στο 17ο λεπτό, αλλά στο 20' η Σπόρτινγκ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με τους Σχάαρς και Καπέλ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ξεκάθαρα καλύτεροι και στο 21ο λεπτό ο Φαν Βόλφσβινκελ μετά από ασίστ του Ινσούα, έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Στην επανάληψη η Σπόρτινγκ οπισθοχώρησε και κατάφερε με άνεση να κρατήσει το 2-0. ΖΥΡΙΧΗ: Λεόνι, Τεσέιρα, Ροντρίγκεζ, Κοχ, Μπέντα, Μπαφ (67' Μαργκαϊράθ), Τσικαουί (59' Τσερμίτι), Γκάζιτς, Σχενμπέχλερ (46' Νίκι), Αλφόνς, Μεχμεντί. ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Πατρίσιο, Α. Ροντρίγκεζ, Ονιέγου, Περέιρα, Ινσούα, Σχάαρς, Καπέλ (74' Εβάλντο), Ρινάουντο, Περεϊρίνια, Φαν Βόλφσβινκελ (65' Ντιέγκο Ρούμπιο), Καρίγιο (59' Αντρέ Σάντος) ΛΑΤΣΙΟ- ΒΑΣΛΟΥΙ: 2-2 ΓΗΠΕΔΟ: Ολίμπικο Στο 2-2 έμεινε η Λάτσιο μέσα στην έδρα της με τη Βασλούι σε ένα ματς που οι άνθρωποι της Λάτσιο θα ήθελαν να είχαν κερδίσει. Η πίεση της Λάτσιο ήταν ασφυκτική από τα πρώτα λεπτά και στο πρώτο 20λεπτο ο Τσερνιάσκουσκας χρειάστηκε να επέμβει εντυπωσιακά δύο φορές σε προσπάθειες τον Ματουζάλεμ και Σισέ, ενώ και στο 21' το σουτ του Γκονζάλεζ πέρασε μόλις άουτ. Η πίεση της Λάτσιο απέδωσε καρπούς στο 39ο λεπτό, καθώς ο Ρόκι ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Μπαλόρ και ο Τζιμπρίλ Σισέ από τα 11 μέτρα δεν αστόχησε. Η Λάτσιο είχε κι άλλες φάσεις μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους με τους Ρόκι και Σισέ, αλλά το σκορ έμεινε στο 1-0. Η Λάτσιο χαλάρωσε στην επανάληψη και το πλήρωσε στο 59'. Ο Αντάιλτον εκτέλεσε το φάουλ και ο Γουέσλεϊ με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους Ρωμαίους στο 62ο λεπτό ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Τζάουρι έκανε πέναλτι στον Τεμβανιέρα, είδε την κόκκινη κάρτα και ο Γουέσλει από τα 11 μέτρα γύρισε το ματς. Παρόλα αυτά, η Λάτσιο αντέδρασε και στο 71ο και έφερε το ματς στα ίσια με γκολ του Σκούλι, μετά από ασίστ του Σισέ. ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Ντίας, Ντιακιτέ, Τζάουρι, Ματουζάλεμ, Γκονζάλεζ (81' Κονκό), Λούλιτς, Λεντέσμα, Σκούλι (80' Ερνάνες), Ρόκι (67' Κόζακ), Σισέ. ΒΑΣΛΟΥΙ: Τσερνιάουσκας, Φάρκας, Ζμέου. Σανμαρτεάν, Πάβλοβιτς, Γουέσλεϊ, Αντάιλτον, Μιλιασάβλιεβιτς, Τεμβανιέρα (77' Μπέλο), Μπαλόρ.