Γκέλες για Μίλαν και Γιούβε

23:45 21/9/2011 - Πηγή: AEK365
SERIE A'- 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΣΕΖΕΝΑ- ΛΑΤΣΙΟ: 1-2 Γήπεδο: Ντίνο Μανούτσι Την πρώτη της νίκη για φέτος πέτυχε η Λάτσιο κα μάλιστα με ανατροπή κόντρα στην Τσεζένα. Η Τσεζένα πήρε το προβάδισμα στο 14ο λεπτό, όταν ο Στανικεβίτσιους έχασε τον Μούτου και ο έμπειρος Ρουμάνος δεν χαρίστηκε στον Μαρκέτι. Η Λάτσιο είχε μεγάλη ευκαιρία στο 20' με τον Κλόζε όμως να μη μπορεί να νικήσει τον Ραβάλια. Την ίδια τύχη είχε και το πλασέ του Σισέ στο 30ο λεπτό, το οποίο απέκρουσε ο Ρόσι πάνω στη γραμμή. Οι «λατσιάλι» κέρδισαν πέναλτι στο 47' σε ανατροπή του Ντιακιτέ από τον Ρόσι και ο Ερνάνες δεν αστόχησε από τα 11 μέτρα.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι στην επανάληψη και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο 54ο λεπτό. Σκόρερ ο Μίροσλαβ Κλόζε μετά από ασίστ του Ντζιμπρίλ Σισέ. ΤΣΕΖΕΝΑ: Ραβάλια, Σεκαρέλι, Φον Μπέργκεν, Ρόσι, Λάουρο (76' Μαρτίνιο), Παρόλο, Κολούτσι (61' Μεζά Κολί), Γκουάνα, Έντερ (56' Γκεζάλ), Μούτου, Καντρέβα. ΛΑΤΣΙΟ: Μαρκέτι, Κονκό, Στανικεβίτσιους (66' Λούλιτς), Ντίας, Ντιακιτέ, Γκονζάλεζ, Λεντέσμα, Μπρόκι (87' Μπρόκι), Ερνάνες (69' Ματουζάλεμ), Κλόζε, Σισέ. ΚΙΕΒΟ- ΝΑΠΟΛΙ: 1-0 Γήπεδο: Μάριο Μπεντεγκόντι Μεγάλη έκπληξη στο «Μάριο Μπεντεγκόντι», όπου η Κιέβο υποχρέωσε τη Νάπολι στην πρώτη της φετινή ήττα. Πολύ μέτριο το πρώτο μέρος με τη Νάπολι να προσπαθεί να δημιουργήσει αλλά να πέφτει πάνω σε ένα ανθρώπινο τείχος. Η Κιέβο κατέβηκε με φουλ αμυντική διάταξη, δυσκολεύοντας της ζωή των «παρτενοπέι». Η Νάπολι συνέχισε να πιέζει, ωστόσο σε μία κόντρα στο 72ο λεπτό, ο Μοσκαρντέλι άνοιξε το σκορ για την Κιέβο. ΚΙΕΒΟ: Σορεντίνο, Σάρντο, Μορέρο, Σέζαρ, Τζόκιτς, Μπράντλεϊ, Ριγκόνι, Χετεμάι, Κρουσάδο (59' Σαμάρκο), Θερό (59' Μοσκαρντέλι), Παλόσκι (84' Μαντέλι). ΝΑΠΟΛΙ: Ντε Σάνκτις, Φερνάντες, Αρόνικα, Φιντελέφ, Μάτζιο (58' Ινλέρ), Ντζεμαϊλί, Γκαργκάνο, Ζουνίγκα, Σαντάνα (58' Καβάνι), Μάσκαρα (71' Χάμσικ), Πάντεφ. ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ- ΠΑΡΜΑ: 3-0 Γήπεδο: Αρτέμιο Φράνκι Τη 2η νίκη της στη φετινή σεζόν πέτυχε η Φιορεντίνα, η οποία νίκησε εύκολα με 3-0 την Πάρμα. Οι «βιόλα» ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και μάλιστα στο 11ο λεπτό έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τον Σέρσι. Ωστόσο από εκεί και πέρα, η Πάρμα αμύνθηκε σωστά και δεν απειλήθηκε. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, πέτυχαν γκολ με το καλημέρα στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 46ο λεπτό. Ο Μπεχράμι τροφοδότησε τον Γιόβετιτς, ο οποίος έκανε το 1-0 για τη Φιορεντίνα. Οι «βιόλα» πίεσαν κι άλλο και διπλασίασαν τα γκολ τους στο 61ο λεπτό με τον Τσέρσι. Το τελικό 3-0 για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Γιόβετιτς στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης. ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Μπόρουτς, Ντε Σιλβέστρι, Γκαμπερίνι (85' Ναστάσιτς), Νατάλι, Πασκουάλ, Μπεχράμι, Μοντολίβο, Βάργκας (70' Κάρια), Σέρσι (74' Ρομούλο), Σίλβα, Γιόβετιτς. ΠΑΡΜΑ: Μιράντε, Τζακάρντο, Λουκαρέλι, Παλέτα, Γκόμπι, Ζε Εντουάρντο, Ζαντίντ, Μορόνε, Μοντέστο (66' Κρέσπο), Μιαμπιανί, Φλοκάρι. ΤΖΕΝΟΑ- ΚΑΤΑΝΙΑ: 3-0 Γήπεδο: Λουίτζι Φεράρις Αήττητη παρέμεινε η Τζένοα που δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει με 3-0 την Κατάνια. Πολύ καλύτερη η Τζένοα στο πρώτο μέρος και στην ουσία