Η Λαρίσα δεν βοήθησε

06:45 4/7/2011 - Πηγή: AEK365
ΚΟΠΑ ΑΜΕΡΙΚΑ Β' ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ-ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ 0-0 ΓΗΠΕΔΟ: Μπιγκαντίερ Τζένεραλ Εστανισλάο Λόπες Η παρουσία της Λαρίσα Ρικέλμε και η συμπαράσταση της δεν ήταν αρκετή για την Παραγουάη η οποία ναι μεν είχε τις ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα απέναντι στην Παραγουάη με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 0-0. Έτσι καμία από τις δυο δεν εκμεταλλεύτηκε την "γκέλα" της Βραζιλίας. Το ξεκίνημα
της αναμέτρησης βρήκε την Παραγουάη να έχει την κατοχή αλλά και την πρώτη ευκαιρία του αγώνα στο 13ο λεπτό όταν από το ύψος του πέναλτι ο Μπαρέτο σούταρε αλλά ο Ελισάγα αντέδρασε σωστά και έδιωξε την μπάλα. Η ομάδα του Τζεράρντο Μαρτίνο είχε άλλες δυο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με τον Σάντα Κρουζ (16ο) και τον Μπάριος (19ο). Από τις ελάχιστες φορές που ο Ισημερινός αναπτύχθηκε σωστά στην επίθεση, ο Μπενίτες στο 28ο λεπτό με ατομική προσπάθεια έφτασε απέναντι στον Βίγιαρ με τον τερματοφύλακα της Παραγουάης να πραγματοποιεί καθοριστική επέμβαση. Οκτώ λεπτά αργότερα και πάλι ο Ισημερινός έφτασε κοντά στο γκολ αλλά το σουτ του Καστίγιο πέρασε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι της Παραγουάης. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ισημερινός μπήκε πιο δυνατά και έχασε δυο καλές ευκαιρίες μέσα σε ένα λεπτό με τον Αρόγιο και τον Αγιοβί στο 52ο και 53ο. Ήταν και η τελευταία φορά που η ομάδα του Ρουέδα απείλησε επιθετικά. Στην συνέχεια η Παραγουάη πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε τρεις καλές ευκαιρίες. Στο 55ο λεπτό, το σουτ του Εστιγκαρίμπια έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Ελισάγα και στο 63ο λεπτό σημειώθηκε η πιο σπουδαία ευκαιρία του αγώνα. Ο Σάντα Κρουζ έπιασε την καρφωτή κεφαλιά αλλά ο 39χρονος Ελισάγα πετάχτηκε στην αριστερή γωνία και έδιωξε σε κόρνερ. Η τελευταία ευκαιρία του αγώνα σημειώθηκε στο 74ο λεπτό όταν ο Βαλντές, που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή, έπιασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στην αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να δίνουν περισσότερη βαρύτητα στην άμυνα, μέχρι ο διαιτητής να σφυρίξει τη λήξη. Σημειώνεται πως ο Ισημερινός υποχρεώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο να αγωνιστεί χωρίς τον Αντόνιο Βαλένσια της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ο οποίος τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή. Παραγουάη (Τζεράρντο Μαρτίνο): Βιγιάρ, Πίρις, Ντα Σίλβα, Βερόν, Τόρες, Μπαρέτο (39' Βέρα), Ορτιγόσα, Ριβέρος, Εστιγκαρίμπια, Σάντα Κρους (Σεμπάλος), Μπάριος (74' Βαλντές). Ισημερινός (Ρεϊνάλδο Ρουέδα): Ελισάγα, Ρεάσκο, Αραούχο, Εράσο, Αγιοβί, Νομπόα, Βαλένσια (46' Αρόγιο), Μέντες (82' Κιρός), Καστίγιο, Φ.Καϊσέδο, Μπενίτες.